Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Klubowicz lekwp
Klubowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 2007-08-19, 09:23
Lokalizacja: Częstochowa
Model Explorera: Ex I 1993 ,1994

Re: Alpy włoskie

2014-07-14, 16:54

Mam nadzieję że w przyszłym roku będę miał czym dołączyć. ;-)
Waldemar

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: Alpy włoskie

2014-07-14, 21:22

extra :->
tel. 606414212

Awatar użytkownika
BliG
Posty: 1067
Rejestracja: 2007-07-16, 09:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt: Strona WWW

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 10:01

No pięknie, pięknie...
Skąd Ty Radku takie trasy bierzesz? :)
Pozdrawiam,
Adrian

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 15:07

No pięknie, pięknie...
Skąd Ty Radku takie trasy bierzesz? :)
jak pisałem roadbook kupiony od pary niemieckich podróżników:
http://www.pistenkuh.de/

no i jako podstawa - oprogramowanie garmina (map source i nroute na peceta) i mapy z openstreetmap (wszystkie rutowalne, czyli można po nich nawigować). Wiele ścieżek i przesmyków pomiędzy kolejnymi trasami z roadbooka namierzaliśmy właśnie poprzez mapy garminowe i często okazywały się ciekawsze jak roadbook ;)

Co do wiadomości użytecznych.
Kempingi we Włoszech są... tam gdzie jest dużo turystów, w górach jest już słabo - trzeba wcześniej namierzyć sobie kilka w okolicach gdzie się poruszamy i mieć je w zanadrzu.

Kempingi drogie, choć standard fajny. Średnio po 10E za osobę plus 10-15E za plac pod namiot i samochód. Na kempingach czysto, ciepła woda bez problemu, fajne łazienki, bardzo często dostępna pralnia z pralką automatyczną i suszarką, czasem również kuchnia z gazem, lodówką i garami.

Miejsca godne polecenia, również w przypadku wyjazdów plaskatym to:

- kemping Serenissima - doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki do Wenecji. Kemping cichy, czysty, wyposażony właśnie w ową kuchnię dostępną dla wszystkich. Sprzed kempingu odjeżdża autobus miejski bezpośrednio do Wenecji (koszt 2,60E, 20 min jazdy). Autobusy jeżdżą od 5 rano do północy :)

http://www.campingserenissima.com/en

- Nad jeziorem Garda - kemping w miejscowości LIMONE - kemping Nanzel. Przecudnie położony - zrobiony tarasowo - czyli poszczególne miejsca pod namioty są ułożone piętrowo. Można rozbić namiot 2 metry od jeziora :) Pomimo, że tuż obok przebiega droga dookoła jeziora, jest cicho, czysto, bardzo fajny klimat. No i kąpiele w jeziorze. A dookoła góry.

http://www.campingnanzel.it/

- Gorąco polecam też kemping EKAR - to już w górach. Żona właściciela jest Polką od 26 lat mieszkającą we Włoszech. Bardzo fajne miejsce, cichutkie, na uboczu, a Pani Ania przemiła, dodatkowo potraktowała nas miłym rabatem ;)
Obejrzyjcie sobie koszulki biatlonistów w recepcji :) mają wszystkie podpisy polskiej reprezentacji ;)

http://www.campingasiagoekar.com
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 18:52

ciąg dalszy informacji praktycznych

LPG w Austrii dostępny szczątkowo - wszystkich stacji jest ze 60, jeśli już jedziemy w kierunku Włoch to najlepiej przez Griffen - tam jest LPG na stacji BP, wcześniej mamy stację po stronie Czeskiej tuż przed granicą z Austrią w miejscowości Mikulov - na stacji Shell.
Cena litra w Austrii - 0,849E więc drogo.

We Włoszech lpg w bród - praktycznie każda większa stacja ma LPG (GPL), cenowo też dużo lepiej - średnio 0,69-0,71E. Paliwo Pb w cenach bardzo podobnych do naszych - wychodzi około 5,80 PLN za litr. Jedna uwaga - Włosi sjestują na potęgę - od 14.30 (czasem nawet 13.00) do 16.30 nie zatankujemy LPG, bo stacje przechodzą w tryb SELF samoobsługi z płatnością w automacie. Natomiast nie ma problemu z zaworem tankowania - te same co w PL, a jakby co każda stacja jest przygotowana z pełnym zestawem przejściówek.

W Austrii obowiązuje winieta na wszystkie drogi - 10-dniowa koszt około 15E, we Włoszech płacimy tylko za autostrady - tak samo jak u nas, za przejechane odcinki - natomiast jest cholernie drogo.

Tradycyjnie jakość gazu dużo lepsza jak u nas - mój Franki obciążony jak cholera, ze szpejem na dachu więc opory spore, a spalał po 18 litrów co jest wynikiem rekordowym jak na niego ;)

Jedzenie... no cóż wystarczy proste porównanie - zestaw w McDonaldzie to około 10E, pizza - 10E, jakieś risotto, etc - 8-10E. Za to w lidlu cenowo podobnie jak u nas :P a są lokalne frykasy dostępne i można przygotować sobie smaczne żarełko. Dodatkowo warto w górskich lokalnych małych sklepikach kupić sobie ichniejsze wędliny, sery, albo boczek :) cenowo sensownie, ale kubki smakowe lądują w niebie.
Ostatnio zmieniony 2014-07-15, 19:15 przez Rad-T, łącznie zmieniany 1 raz.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 19:12

i na koniec technikalia.

Franki jest wyposażony w dwie dodatkowe chłodnice oleju skrzyni plus wiatrak na jednej z nich. Na wyjazd przygotowałem też wreszcie wylot powietrza na masce wraz z wiatrakiem. O zegarach temperatur nie wspominam, bo to już większość wie :)

Jeździliśmy sporo po górach, nie wszędzie droga nadawała się na reduktor, choć były odcinki asfaltowe, gdzie korzystając z pstryczka BWM robiłem 2LO żeby nie spalić hamulców przy zjeżdżaniu z wysokości 1900m do poziomu 300m. Zwykłe hamowanie silnikiem na zapiętej "2" lub nawet "1" nie dawało rady - pędził jak szalony :) dopiero reduktor i zapięta "2" powstrzymywała auto. Raz mieliśmy wymuszony postój z powodu nadmiernego podgrzania tarcz i klocków, nie chciałem ryzykować bardziej :)

Rozwiązanie z odsysaniem powietrza sprawdziło się - tylko jeden raz mieliśmy postój przy 100 stopniach na budziku od oleju silnika - w sumie mogłem ciągnąć dalej, bo to wciąż jeszcze rozsądna wartość, ale nie lubię przemęczać frankiego, więc ostygł i pojechaliśmy - zresztą to był mój błąd - za późno włączyłem wiatrak na masce i nie zdążył skutecznie zadziałać. Skrzynia ani razu nie doszła do poziomu 95 - maks osiągnęliśmy 90 stopni. Oczywiście pierwsze co zrobiłem w górach to zdjąłem boczne fartuchy gumowe dając możliwość oddychania silnikowi :)

Ogólnie w tych temperaturach, które panowały i przy tych wspinaczkach i zjazdach franki zniósł wszystko bardzo dzielnie ;) nie dając żadnych powodów do niepokoju.

Raz tylko w drodze powrotnej na autostradzie mieliśmy sytuację jak na filmach w kabinach pilotów - zegar temperatury oleju wciąż wskazywał 105 stopni pomimo jednostajnej prędkości autostradowej... na początku niepokój... potem zdziwienie, a w końcu starym sposobem pilotów postukałem w zegar... i odblokował się :D
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 19:35

Noo - szutry takie jak powinny być.
Pokaż więcej fotek ;) .
Mógłbyś na mapie pokazać, gdzie jest ta trasa? Wygląda znajomo ;) .

Obrazek

Radek - powiem Ci, że po kilku latach jeżdżenia po takich górach na bwm mój reduktor już kwiczy :) . Bez tego nie da się po takich drogach jeździć fordem ale nie jest to raczej dla niego obojętne - ale co tam haha po to jest :D .

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 19:37

Mam nadzieję, że się kiedyś razem wybierzemy na takie trasy bo to dokładnie mój klimat.
Teraz mi termin nie podszedł :-( .

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Alpy włoskie

2014-07-15, 22:21

Mam nadzieję, że się kiedyś razem wybierzemy na takie trasy bo to dokładnie mój klimat.
Teraz mi termin nie podszedł :-( .
zostały cały alpy zachodnie do przejechania jeszcze z tego roadbooka :) albo pireneje - też mam piękne traski do zrobienia... więc wiesz.. co się odwlecze :)

a co do miejscówki ze zdjęcia to jest tutaj (szczyt Tremalzo):
Załączniki
tremalzo.jpg
tremalzo.jpg (187.34 KiB) Przejrzano 7730 razy
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

mikrzyz
Posty: 150
Rejestracja: 2008-05-15, 14:47
Lokalizacja: RUDA ŚLĄSKA

Re: Alpy włoskie

2014-07-16, 14:44

fajną trasę pokonałeś, już nie mówiąc o wspaniałych widokach :shock:

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Alpy włoskie

2014-07-17, 09:28

to jeszcze parę fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i na deser :)

Obrazek

wiedziałem, że DeKanie robią wędliny, ale że mają koncern międzynarodowy z przyprawami to już lekka przesada :D
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
grzes
Posty: 13
Rejestracja: 2014-07-18, 22:20
Lokalizacja: Gliwice

Re: Alpy włoskie

2014-07-18, 22:26

Fajna wycieczka...
i znajome klimaty :-)

;-)

Awatar użytkownika
decania
Posty: 3370
Rejestracja: 2011-08-11, 21:15
Lokalizacja: Płock
Kontakt: Strona WWW

Re: Alpy włoskie

2014-07-18, 22:38

Bo decanie tak z cicha kombinują aby zarobić na chlebek do kawioru ;-)

Pięknie tam mieliście.
Patryk
723-371-234

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: Alpy włoskie

2014-07-18, 23:05

Fajne foty! Więcej! Więcej!

A zahaczyłeś o jaką :-> ferratę?

Awatar użytkownika
grzes
Posty: 13
Rejestracja: 2014-07-18, 22:20
Lokalizacja: Gliwice

Re: Alpy włoskie

2014-07-20, 10:41

A to moje z zeszlego roku :-)
http://airman.org.pl/index.php?option=c ... &catid=153
troch Alp wschodnich i wiecej chyba zachodnich :-)

Wróć do „Wyprawy”