Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 15:58

Jak wiadomo rozrządy SOHC lecą na potęgę. Pośrednią przyczyną rozwalania ślizgów oprócz trefnej konstrukcji jest też praca napiczany bez ciśnienia w pierwszych sekundach rozruchu auta. Napinacze są olejowe, a zatem zanim ciśnienie oleju wzrośnie do wartości nominalnej, napinacze nie napierają odpowiednio na kasety, łańcuch jest luźniejszy i czym to się kończy wiemy wszyscy.

Czy w takim razie zastosowanie zbiornika akumulacji oleju wydłuży żywotność rozrządu ?
Zbiornik taki napełnia się olejem w trakcie "normalnej" jazdy i jest gotowy do strzału. Przed odpaleniem auta zbiornik akumulacyjny napełnia układ olejem w kierunku silnika (nie do miski) i w ten sposób w trakcie odpalania mamy już nominalne ciśnienie oleju, zanim smok zassa olej z miski. Podobnie działa np. przy przechyłach kiedy może zdarzyć się, że smok nie ma czego zassać :)

Swoje rozwiązania ma np.
http://www.accusump.com/accusump_units.html

Dość drogo to wychodzi, ale jeśli brać pod uwagę przedłużenie żywotności rozrządu... to chyba warto ? :)
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 16:20

Może i dobre, ale nie tanio....
Radek - a kiedyś była taka akcja z patyczkiem - miało to powodować podobny efekt ?
Próbowałeś to ? To podobno miało niwelować problemy wieku dziecięcego w SOHC , a następne generacje nie miały tego problemu.

Wychodzi że wszystkie problemy z rozrządem wiążą się z hydraulicznymi napinaczami...... i to nie tylko w ex.

Mnie to nie tyczy więc ja tylko tak dywaguję jako laik, ale czytałem o innych problemach w fordkach z rozrządem....
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 16:24

patyczek to jest standardowy element w zestawach rozrządu jak i zestawach samych napinaczy, ale on nie spowoduje wzrostu ciśnienia - poza tym patyczek jest tylko przy jednym napinaczu. Następne generacje też mają ten problem (do 2004) tylko cześć ślizgów została zmieniona na metalowe zamiast plastikowych.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 16:32

A to sorki Radek - myślałem że tan patyczek to jest tak jak akcja serwisowa co eliminuje pewne wady wieku szczenięcego.
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Moderator Kojot
Moderator
Posty: 4526
Rejestracja: 2010-12-06, 16:21
Lokalizacja: warszawa

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 18:35

może i to dobre tylko trzeba by przekalkulować rozrząd jeżeli sie dba wystarczy na jakieś 100tyś więc jeżeli nawet zlecić to komuś to 3tyś to da się przeżyć w mitsubishi 3l.ben. płaciłem za graty 1200zł i wymiana co 60000 z tym że z piwkiem robiłem go sam w 1 dzień ;-) i silnika nie trzeba szarpać więc tak patrząc z boku różnica jest ale czy aż taka duża ? :roll: następne pytanie jeżeli to kupisz to też trzeba założyć ( może i sam to złobisz ) ale o ile to wydłuży życie rozrządowi ? czy napewno warto ( opłaca sie ) :roll: :?:

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 18:41

eee no same graty... dobre to 2 tysie - kto zrobi (robocizna) rozrząd za 1 tysia ? ;)

rozglądam się, szukam, może znajdę coś lokalnego polskiego producenta - przecież to nie musi się nazywać racing super hiper pressure accumulator :)
samo założenie tego to pikuś - adapter, przewody, ogień :)
Ostatnio zmieniony 2013-05-23, 18:41 przez Rad-T, łącznie zmieniany 1 raz.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Moderator Kojot
Moderator
Posty: 4526
Rejestracja: 2010-12-06, 16:21
Lokalizacja: warszawa

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 18:56

hmm widziałem że rozrząd kompletny 1500 /1900 i myślałem że to wszystko załatwia sprawe :-/ jeszcze coś tam trzeba ? ( bo nigdy nie zaglębiałem się w te tematy ) czy tylko fachmana trzeba :) ? to tak sie zastanawiam to zleć wydłubanie motoru i włożenie ;-) jak nie poradzisz sobie z wymianą to zaproś mnie i albrichta postaw skrzynke wódki i ci go odrazu na paliwo rakietowe przerobimy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a tak na poważnie to nie taki diabeł straszny .... ;-)

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 19:28

Domyślam się, że jakoś to pójdzie :) ale tak samo było przed skrzynią - jak czytałem manuale to mi oczy na wierzch wychodziły, a jak już miałem w łapach wszystko to szło przyjemnie. Na 100% polegnę na braku narzędzi i trzeba będzie kombinować, ale to się okaże.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Moderator Kojot
Moderator
Posty: 4526
Rejestracja: 2010-12-06, 16:21
Lokalizacja: warszawa

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 19:31

Na 100% polegnę na braku narzędzi i trzeba będzie kombinować, ale to się okaże.
to improwizuj , główkuj , ;-) ( widziałem że potrafisz ) :-D

frankotech
Posty: 306
Rejestracja: 2010-06-20, 21:10
Lokalizacja: zach-pom

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 19:43

Witam,

Rozwiązanie ze zbiornikiem akumulacyjnym oleju warte uwagi ale dla naszych silników wersja "full wypas".
Aby zasadę działania tego urządzenia można by było wykorzystać do uzyskania ciśnienia roboczego oleju przed uruchomieniem silnika to potrzebny będzie zbiornik tłokowy i elektrozawory. Przy przechyłach - w terenie nieuniknione - również urządzenie się przyda. Będą koszty ale chyba warto.
Budowa takiego urządzenia jest dość prosta i poświęcając temu trochę czasu można takie coś zbudować - koszty spadną.
Tak myślę czy nie wystarczyła by elektryczna pompka oleju wpięta w podstawkę pod filtr oleju wraz z akcesoriami elektrycznymi która generowała by ciśnienie oleju przed rozruchem silnika.

Co do rozrządu to stawiam jeszcze na gówniane łańcuchy które nie są dobrane do temperatury pracy.

W najbliższej przyszłości zamierzam kupić rozrząd wraz z przyrządami do ustawiania - chętnie użyczę/pożyczę. U siebie planuje na sierpień wymianę.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2013-05-23, 19:47 przez frankotech, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 21:32

Na 100% polegnę na braku narzędzi i trzeba będzie kombinować,
przy rozrządzie? no co ty... podstawowe klucze tam wystarczą ewentualnie dodatkowo kilka przedłużek i tyle (do odkręcenia skrzyni i poduch), jedyny super-specjal-tool który jest tam wymagany to do rozłączenia przewodów paliwowych a to już masz a reszta to pikuś ;) przysiądziesz z Hubi'm to na spokojnie w jeden dzionek wyciągniecie, drugiego wymienicie rozrząd a trzeciego włożycie silnik :)

Awatar użytkownika
Klubowicz MirEx68
Klubowicz
Posty: 2850
Rejestracja: 2009-12-28, 01:21
Lokalizacja: St. Gierałtów
Model Explorera: II OHV 96 156KM

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 21:38

na spokojnie w jeden dzionek wyciągniecie, drugiego wymienicie rozrząd a trzeciego włożycie silnik
Z dziewięcioma przerwami na browarka :-D
tel. 723810754 chcesz się dodzwonić napisz wcześniej SMS-a, w wolnej chwili oddzwonię.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 21:43

winiwini, ;D podałem czas na spokojnie plus ewentualne konsultacje forumowo-internetowe :D

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 22:02

Nie bierzecie pod uwagę tego, że będę miał wszystko na wierzchu.. a u mnie to niebezpieczne - kończy się wymienianiem wielu innych elementów, bo tak na przykład można odmalować komorę silnika :D :D :D
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: Accusump - zbiornik akumulacyjny oleju

2013-05-23, 22:06

bo tak na przykład można odmalować komorę silnika
hehe, ja się pokusiłem tylko o wyczyszczenie i wymalowanie pokryw zaworowych :D

Wróć do „ROZRZĄD SOHC”