Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
dyfrend
Posty: 700
Rejestracja: 2011-02-14, 23:38
Lokalizacja: polska
Model Explorera: II EB V6 po SWAPe V8, convert BW4406

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 08:29

Red nie uszkodzisz, chyb że nie odkręcłeś sprzęła, ale o to cię nie posądzam :-P , jak masz wkręcone to ładnie się wysunie. pamiętaj by pod dzwon podłożyć kobyłke albo lewarek bo skrzynia opdnie po zejściu trzpieni prowadzących.
500 114 608 jak moge to Pomoge;)

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 08:38

Radek - a masz przy żurawiu balanser ?
Bardzo ułatwia precyzyjne manewrowanie silnikiem, wyważeniem go, ustawieniem pod odpowiednim kątem.

W sumie nie droga rzecz a cieszy ;-)

Np. http://allegro.pl/zuraw-warsztatowy-zbl ... 83207.html
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 08:42

Red nie uszkodzisz, chyb że nie odkręcłeś sprzęła, ale o to cię nie posądzam :-P , jak masz wkręcone to ładnie się wysunie. pamiętaj by pod dzwon podłożyć kobyłke albo lewarek bo skrzynia opdnie po zejściu trzpieni prowadzących.
OK :)
podłożone będzie - pamiętam :) bo przecie skrzynia tylko na poduszce zostanie :)
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
dyfrend
Posty: 700
Rejestracja: 2011-02-14, 23:38
Lokalizacja: polska
Model Explorera: II EB V6 po SWAPe V8, convert BW4406

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 08:46

p.s. śruba konwertera klucz 14 szt.4 dojście przez otwór rozrusznika. troche trza polawirować ale wszystko powinno się ładnie odkręcić.
Ostatnio zmieniony 2013-05-28, 08:47 przez dyfrend, łącznie zmieniany 1 raz.
500 114 608 jak moge to Pomoge;)

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 09:40

p.s. śruba konwertera klucz 14 szt.4 dojście przez otwór rozrusznika. troche trza polawirować ale wszystko powinno się ładnie odkręcić.
Misiu kolorowy :D przecież ja w styczniu skończyłem remont skrzyni :P ale dziękuję za podpowiedzi, przydadzą się innym jak będą czytali ten wątek. :) Zresztą ten etap też będzie opisany w manualu jak do niego dojdę.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 11:59

można kobyłkę a można pasem podwiesić skrzynie (dzwon) tak jak ja miałem i przynajmniej auto będzie "mobilne" w razie co :) ja też konwerter zostawiałem na skrzyni, bez problemu w jedna jak i w drugą poszło :D

elektryk13a
Posty: 90
Rejestracja: 2011-07-23, 12:00
Lokalizacja: Szczerców

rozrząd

2013-05-28, 23:27

Ja kilka dni temu wyciągałem silnik z Ex3 i również skrzynie podwiesiliśmy pasem i podparliśmy kołkiem . Wyszła bezproblemowo oczywiście sprężarka klimy delikatnie paskiem przywiązana do podstawy akumulatora bez rozszczelniania klimy. Narazie czekam na części bo rozrząd był padnięty i zastanawiamy sie jak poradzić sobie z ustawieniem rozrządu SOHC ba jak nara nie trafiłem na jakiś opis poza rysunkiem.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-28, 23:50

Ja w sumie nie mam aż takiej wiedzy mechanicznej i dlatego pomagał mi kolega (mechanik) który ustawił mi rozrząd na znakach i potrzebował do tego podstawowej wiedzy działania silnika :D żadne super-hiper-specjal tool's nie były mu potrzebne :D Więc jeżeli on to ogarnął to każdy inny który zrobił już trochę rozrządów nie powinien mieć z tym problemów :)

elektryk13a
Posty: 90
Rejestracja: 2011-07-23, 12:00
Lokalizacja: Szczerców

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-29, 05:01

Nic dodać, nic ująć ale ja nie mechanik lubię się podepszeć papierm , fotką, słowem pisanym a robić będzie mechanik- brat.

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-29, 08:18

Oglądałeś linki, które Ci dałem w Twoim wątku ??
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

elektryk13a
Posty: 90
Rejestracja: 2011-07-23, 12:00
Lokalizacja: Szczerców

rozrząd

2013-05-29, 21:41

Oglądałem te linki i nie widziałem jak ustawić rozrząd chyba , że przeoczyłem.

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-29, 21:51

Żuraw i stojak do silnika przytargane - wielkie dzięki Adam raz jeszcze :). Jutro wyciągamy. Jak się Hubert doczłapie :P
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-30, 18:49

DZIEŃ 4 - silnik out

Poszło :)
Silnik na wierzchu. Jako, że podjazd do garażu mam trochę niżej niż podłoga postanowiłem samochód wypchnąć, bo będzie lepiej manewrować podwieszonym silnikiem.

Od rana poodkręcaliśmy z Hubertem śruby od skrzyni - wcześniej zdejmując też reduktor - bez kanału dojście do śrub skrzyni byłoby wyczynem :) a tak głowa w miejsce reduktora i widać było wszystko jak na dłoni. Żeby zdjąć reduktor musieliśmy zdemontować przedni wał oraz odkręcić tylny od reduktora.

Reduktor ze skrzynią trzyma się na 5 śrubach klucz 13. Potrafi się dobrze skleić ze skrzynią jeśli jest przyłapany na silikon. Widok reduktora od strony skrzyni.

Obrazek

Wcześniej odkręciliśmy też 4 śruby łączące konwerter z kołem zamachowym. Dostęp do śrub jest przez otwór po rozruszniku. U mnie są to nakrętki klucz "15". Można je odkręcać długimi przedłużkami z komory silnika mając wtedy wygodny zamach do kręcenia. Po odkręceniu jednej nakrętki, kluczem "19" przekręcamy silnik zgodnie z wskazówkami zegara, czekając, aż w otworze pojawi się kolejna nakrętka i tak 3 razy :)

Miejsca po śrubach konwertera na kole zamachowym.
Obrazek

Kluczem "19" kręcimy silnikiem.
Obrazek

Skrzynię zostawiliśmy na jednej śrubie i naciągnęliśmy pas pomiędzy ramą, żeby na nim oparła się skrzynia (pomysł resetx). Po co tak ? Żeby podnieść silnik tak, aby łapy wyszły ze szpilek poduszek silnika razem ze skrzynią. Wtedy dopiero napiąłem pas pod skrzynią i dzięki temu silnik i skrzynia będą na tym samym poziomie podczas późniejszego montażu silnika. Taki zestaw opletliśmy pasem i zaczęliśmy podnosić.

Obrazek

Przymierzając pas okazało się, że trzeba jeszcze odkręcić parę elementów, żeby pasy nie napierały na nie w trakcie podnoszenia. Zdjęliśmy wiązkę elektryczną i wąż od wody z kolankiem.

Obrazek

Po podniesieniu silnika ponad szpilki, pas pod skrzynią został napięty i odkręcona ostatnia śruba łącząca silnik i skrzynię. Po tym rozłączyliśmy skrzynię od silnika uważając aby konwerter został na swoim miejscu. Wyszło całkiem sprawnie. Odciągnięcie silnika w stronę chłodnicy załatwiło sprawę.

Widok na silnik od strony skrzyni - widać miejsce mocowania - 8 śrub klucz 13, silnik ma dwie wypustki na których trzyma się płyta separująca i one też pomagają dobrze ustawić skrzynię przy montażu.

Obrazek

Po upewnieniu się, że nic już się nie ciągnie (a ciągnęło :) - jedna wiązka nadal była podłączona do silnika), podnosimy powoli silnik uważając by nie uszkodzić chłodnicy klimy oraz nieszczęsnej chłodniczki od wspomagania :)

Pomocne dłonie :D

Obrazek

Silnik pasem złapaliśmy za łapy z obydwu stron oraz za blok z przodu tworząc przy haku na górze pętle.

Obrazek

Gdy silnik był już wystarczająco wysoko odepchneliśmy samochód do tyłu :)

Obrazek

Teraz czas rozpocząć wreszcie właściwą robotę :D
Podziękowania dla Huberta za pomoc przy odkręcaniu i wydłubywaniu silnika i dla Sławka za trzecią parę rąk przy wydłubywaniu :)

Aha i pamiętajcie zanim zaczniecie rozbierać wszystko na amen pozamykać szyby :) jeśli auto ma potem stać bez silnika na zewnątrz. Potem zostaje tylko podpinanie aku na krótko do silniczków :D
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
SZCZooR
Posty: 1609
Rejestracja: 2012-01-26, 13:54
Lokalizacja: Zamość
Kontakt: Strona WWW

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-30, 18:58

Potem zostaje tylko podpinanie aku na krótko do silniczków :D
hehehe.. domyślam się że rada oparta na własnych doświadczeniach? :P

Dobrze widzieć że ojciec założyciel forum wziął się w garść i naprawia tą klątwę dzięki której wszyscy się tu spotykamy :).
Trzymam kciuki za powodzenie operacji i żebyś zdążył na Płock cobym mógł prawicę uścisnąć :).
A za kasztana przepraszam :) :P :roll:
And if you're not down with that I got two words for ya...
SUCK IT !!!

Awatar użytkownika
dyfrend
Posty: 700
Rejestracja: 2011-02-14, 23:38
Lokalizacja: polska
Model Explorera: II EB V6 po SWAPe V8, convert BW4406

Re: [fotomanual] SOHC odbudowa silnika i wymiana rozrządu

2013-05-30, 22:47

A to ciekawe u mnie konwerter był skręcony na śruby 14mm
500 114 608 jak moge to Pomoge;)

Wróć do „ROZRZĄD SOHC”