Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
irek

pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 07:55

witam proszę o pomoc wszystkich którzy sie orientują w temacie sohc! podjąłem sie naprawy ex 4.0 sohc zanim zacząłem uszkodzenia były takie: wszystkie ślizgi były w misce olejowej :mrgreen: :mrgreen: !
oczywiście silnik jest kolizyjny więc odrazu kupiłem 2 głowice i kpl nowy rozrząd.
wszystkie opisy i zdiecia z forum do ustawienia wałków górnych nie pasują do oznaczeń moich poniewaz poprzeczne naciecia znajdują sie nad osią wałka a nie pod czyli blisko równolegle do głowicy, nieznam sie ale wydaje mi sie ze tak ma być wiec tak ustawiłem, wymieniłem wszystkie uszczelki łańcuchy napinacze itd, ale pojawił sie problem. po odpaleniu prawie na dotyk, na wolnych obrotach i zimnym silniku jest ok ale jak złapie temperature to gdzieś w środku słychac odgłosy mielącej się śróbki od czasu do czasu bardzo głosnych uderzeń młotka ale z silnikiem nic sie nie dzieje wkręca sie w miare ok. po przegazowaniu na zimnym jest ok. wkładałem nawet stare napinacze zpowrotem ale to niczego nie zmienia, co jeszcze zauwarzyłem na gorącym silniku wskazówka cisnienia prawie spada do zera.

czy zdarzyła się komus taka sytuacja? gdzie popełniłem błąd?
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2011-07-30, 07:57 przez irek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Klubowicz MirEx68
Klubowicz
Posty: 2850
Rejestracja: 2009-12-28, 01:21
Lokalizacja: St. Gierałtów
Model Explorera: II OHV 96 156KM

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 08:25

Czyżby pompa olejowa w agonii, ostatkiem sił pcha olej.
tel. 723810754 chcesz się dodzwonić napisz wcześniej SMS-a, w wolnej chwili oddzwonię.

irek

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 09:13

to raczej nie pompa bo z tego co czytałem na forum explorera to u wiekszości tych aut tak sie dzieje ze wskazówka opada a jak się odkreci korek wlewu to pół auta jest za chlapane ale nie powiem bo tez o tym myślałem i boje sie że znów bedzie trzeba wyciągać silnik teraz po to by dół rozebrać..

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 09:21

co jeszcze zauwarzyłem na gorącym silniku wskazówka cisnienia prawie spada do zera.
mówisz o oryginalnej wskazówce na desce ? W SOHC ten wskaźnik jest zerojedynkowy - albo jest ciśnienie albo go nie ma - nie pokazuje wychyłów lub zmniejszenia ciśnienia, więc nie do końca jest tak co piszesz, że wskazówka opada. Zatem jednak zastanowiłbym się czy to nie pompa. Poszukaj wątku kolegi fotomysz - on miał przejścia po wymianie rozrządu - też poskładał auto, a po odpaleniu poleciała pompa na zębatce.
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

irek

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 09:57

ok sprawdze zaraz i poszukam ale myślisz ze te głosne uderzenia moga się wydobywać z pompy? one nie są takie częste i regularne to typowo metaliczne dzwięki jakby coś tam siedziało! i od czasu do czsu walnęło w blok możliwe że też od spodu..

irek

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 10:14

odpaliłem go przed chwilą przy 1000 obrotów wskazówka stoina na1.4 wskaźnika a ponirzej 1000 ma nie równe obroty troche kuleje a wskazówka spada do zera i podnosi się na 1,4 wskaźnika wraz z pracą kazdego cylindra a ciśnienie wg ciśnieniomierza do oleju przy średnio 1900 obrotów i bardzo głośnym stukaniu w silniku to 3 bary..
Ostatnio zmieniony 2011-07-30, 10:17 przez irek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Susel_125
Posty: 850
Rejestracja: 2010-09-13, 19:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Model Explorera: Ford Explorer 1997 SOHC (207KM)

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 15:01

Kiedyś w plaskaczu po wyjsciu ze sklepu odpalam o tu takie bardzo głośne metaliczne stukanie jakby ktoś młotkiem walił po bloku. Samochód odpalał jeżdził tylko był słaby, wróciłem jeszcze 20km do domu. Po zmierzeniu ciśnienia na cylindrach okazało się że na dwóch nie ma ciśnienia. Przyczyną był uszczelka pod głowicą, wypaliło między cylindrami.
Piszesz że też zmieniłeś głowice. Sprawdż z ciekawości ciśnienie na poszczegółnych cylindrach, może to wina głowicy albo uszczelka poszła. Po rozgrzaniu silnika może ci się zwiększac pęknięcie np w głowicy albo szczelina. Nawet jak żle coś zrobiłeś z rozrządem i doszło do uszkodzenia zaworów czy glowicy to to ci pokaże gdzie dokładnie. Jak by nie było smarowania to od razu bedzie stukać, pompa raczej odpada.
Zmierz ciśnienie na cylindrach. I napisz jak ci wyszło.

Awatar użytkownika
Susel_125
Posty: 850
Rejestracja: 2010-09-13, 19:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Model Explorera: Ford Explorer 1997 SOHC (207KM)

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 15:13

A propo głowic to sprawdziłeś je przed kupnem, czy są zawory szczelne czy nie mają pęknięć? Czy kupiłeś nowe albo regenerowane? Często dopiero pod wpływem temperatury pokazują się mikropęknięcia. Wysztarczy że zawory będą nie szczelne i silnik będzie właśnie stukał.
Pewnie nie jeżdziłeś jeszcze autem bo to też strach aby coś tam więcej się niezniszczyło ale nie wiesz czy nie stracił na mocy?

Awatar użytkownika
adam533
Posty: 666
Rejestracja: 2007-10-31, 22:05
Lokalizacja: Pruszków

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-30, 21:43

Jeśli głowice były planowane i są odpowiednio dokręcone może trzeba wymienić szpilki?
bo jeśli wcześniej było dobrze i dobrze ustawiłeś wszystko na zero to albo wina pompy albo panewki na wałku środkowym tam nikt nie zagląda przy wymianie rozrządu a ja już dwa razy spotkałem się z tym że na tym właśnie wałku jest spory luz a jak ślizgi i napinacze były w misce to łańcuchy były luźne teraz naciągają wałek w jedną stronę i tam może tracić ciśnienie to jedno a drugie to pompy oleju to słaba strona tych silników trzeba ją rozebrać i zweryfikować
I najważniejsze nie jeździj tak jeśli nie ma ciśnienia szkoda motoru

irek

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-31, 20:45

co do głowic to kupiłem urzywane ale niewiem czy dobrze zrobiłem wymieniłem wszystkie zawory w moich głowicach na te które zakupiłem w urzywanych głowicach. oczywiście dotarłem zawory trzema różnymi pastami ale nie mierzyłem ciśnienia, bo wydaje mi się ze to musi sie ułożyć(?) troche się w życiu już po naprawiało tych skorup i jedno co powiem to nie są to zawory na 100% to nie są te dzwięki sam niewiem jak je opisać ale mniej więcej to tak jakby ktoś chciał zatrzymac korbowód podczas jego pracy to są naprawde głośne uderzenia i bardzo twarde tak jakby obcinało sie coś twardego. uderzenia są bardzo nie regularne to tak jakby coś tam naprawde latało i od czasu do czasu podchodzi pod korbowód. dzwięki wydobywają sie jakby ze środka i od spodu silnika zaczynam się zastanawiać teraz nad tym wałkiem środkowym ale czy te uderzenia były by też nie regularne?? na obroty wkreca sie bardzo ładnie chyba lepiej niż wczwśniej, teraz to czuć ze są tam 4litry pod machą bo cały silnik podnosi sie na poduszkach..
no i na wszelki wypadek sprawdze ciśnienie choć na zimnym odpala idealnie..

Awatar użytkownika
Klubowicz RAFBOR
Klubowicz
Posty: 6093
Rejestracja: 2008-06-11, 13:12
Lokalizacja: Warszawa/Białołęka

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-07-31, 21:02

A może rzeczywiście cos tam wpadło??? Nie dopuszczasz takiego pecha?? Liczyliście nasadki po robocie? :x :eek:
Ostatnio zmieniony 2011-07-31, 21:03 przez RAFBOR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Rafal
503 185 961 jak nie odbiorę to oddzwonię

irek

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-08-01, 21:01

witam już wszystko jasne ciśnienie bylo ok mniej więcej takie samo na wszystkich cylindrach. pompa była przypchana bo na sitku osadziły się malutkie elementy zmielonego ślizgu i w tym momencie po odpaleniu nawet na chwile niestety brakło ciśnienia i..... i obróciło panewke na wale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jak do tego doszłem normalnie - przed naprawą silnik lekko stukał no ale miało to wyglądać na uszkodzone ślizgi i stukający łańcuch (ja tego nie stwierdzałem) o obudowe no ale ja tego nie słyszałem bo niewiem jakie dzwięki wcześniej wydawał. oczywiście silnik przed złorzeniem był na stole i wszysto rozbierałem nawet pompe i nie widzałem tam zadnych opiłków panewki dlaczego? bo przedemną był inny mechanik i odkręcił pokrywe miski i wszystko umył :-x poza tym stwierdził że nie wie co jest grane i sie tego nie podejmuję :mrgreen: :mrgreen: ja kreciłem wałem na sucho i nie widzałem nic, nawet przez myśl mi nie przeszło że coś takiego może tam być. więc góra klepała bo popychacze nie miały oleju podobnie łańcuchy.. a całe ciśnienie szło na zdarte panewki.. panewka się obracała razem z korbą az w końcu wyleciała i lezała w misce na zbloczu. jaki z tego morał.? chyba powinienem powiedzieć to samo co poprzedni mechanik- nie podejmuje sie tego...

dziekuje wszystkim za porady i czas spedzony przed kompem dla mnie.. :-) serdecznie pozdrawiam wszystkich właścicieli exa z 4.0 SOHC

ps. nie życze wam takich napraw...
Ostatnio zmieniony 2011-08-01, 21:03 przez irek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: pomocy !! głośne uderzenia w silniku po wymianie rozrządu!!!

2011-08-01, 23:17

Będę szczery chłopie- PODZIWIAM CIĘ!!

Wróć do „ROZRZĄD SOHC”