Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.

Rozrząd

Moderatorzy: starwind, resetx, Hubi

daniel1302

Rozrząd

2008-01-19, 16:02

Witam, posiadam Forda Explorera 94 rok, potrzebuję do niego schemat zamontowania rozrządu. Jeśli ktoś posiada taką wiadomość skąd mogę ściągnąć to proszę o informacje. I mam zapytanie czy chcący wyciągnąć wałek rozrządu to trzeba zwalać głowice?

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-19, 16:17

rysunek zaraz poszukam-prosta sprawa w tym roczniku.dwa kółka z dwoma kropkami skierowanymi na siebie.niestety do wyjęcia wałka trzeba zdiąć głowice bo trzeba wyjąć samoregulatory(będą się haczyć o wałek i wałek nie wyjdzie).możesz się pobawić czasem się uda-zdejmij kolektor ssący między głowicami,klawiatury z głowic,popychacze,łańcuch rozrządu i pokręc wałkiem.samoregulatory się wysuną do góry i musisz wszystkie zabezpieczyć żeby ci nie wpadły spowrotem jak już nie będzie wałka(np.opaskami plastikowymi)wyciągasz wtedy wałek i wkładasz jak myślę nowy.powinno się udać.

daniel1302

Re: Rozrząd

2008-01-19, 18:00

Witam, czy wałek jest mocowany na panewkach czy tak jak przy ciężarówkach jest wpychany od przodu od rozrządu. Jeśli już tak piszecie na forum to mam takie zapytanie do wszystkich użytkowników forum Explorera, po zapaleniu przy wolnych obrotach nic nie stuka i nic nie puka. Lecz podczas jazdy przy dodawaniu mu gazu coś stuka z lewej strony silnika i jeśli na postoju mu dodać gazu to tak samo się to odbywa. Mam prośbę żeby się ktoś coś na ten temat wypowiedział. Czy jest zimny czy jest ciepły to na wolnych obrotach nic nie stuka. Jeśli dodam mu gazu co się zaczyna tak tłuc tylko nie jest to taki odgłos metaliczny słychać go w samochodzie ale najwyraźniej z lewej strony patrząc w kierunku jazdy. I zostały sprawdzone popychacze zaworów, są one w stanie bardzo dobrym. Mechanik stwierdził, że są usterki na wałku rozrządu albo na wale głównym. Jeśli chodzi o sprawdzenie wałka rozrządu to czy potrzebuję ściągnąć głowicę i wymontować silnik. I jeszcze jedno zapytanie czy są obydwie głowice w całości czy są osobno. Mechanik stwierdził, że trzeba ściągać obydwie głowice chcący dojść do lewej strony wałka rozrządu, bo najwięcej te stuki słychać na lewej stronie. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Bardzo dziękuje z góry i proszę o odzew.
Ostatnio zmieniony 2008-01-19, 18:11 przez daniel1302, łącznie zmieniany 1 raz.

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-19, 18:29

wałek jest wkładany od przodu silnika(trzeba odkręcić pompę wody i obudowę rozrządu)
silnika nie trzeba wymontowywać,a głowice są dwie osobne (lewa i prawa)

czy stukanie słychać na postoju przy dodawaniu gazu(jak silnik wchodzi na obroty)czy jak puścisz gaz (jak silnik schodzi z obrotów)?to dosyć istotne.

z wałkiem rozrządu raczej się nic nie dzieje-są bardzo trwałe.

możliwe że stuka samoregulator(do wymiany samoregulatora trzeba zdjąć głowicę)
może też pukać na panewce(na wale)

uzupełnij w swoim profilu skąd jesteś,może ktoś podjedzie posłuchać teg silnika.

Awatar użytkownika
Moderator Jankes
Moderator
Posty: 3111
Rejestracja: 2007-12-08, 19:37
Lokalizacja: Chicago/Kraków
Model Explorera: Każdy
Kontakt: Strona WWW

Re: Rozrząd

2008-01-19, 18:31

no właśnie - wypadałoby, żeby kolega się przywitał i opowiedział troszkę o sobie i o pojeździe... z pomocą będzie łatwiej.

a co do stukania - z nie stukają popychacze czasem? ten silnik "tak ma"...
Yankee Kustoms
Chicago, Illinois

daniel1302

Re: Rozrząd

2008-01-19, 18:58

Witam ponownie, Mam Forda Explorera 4.1 benzyna +gaz 1994.
Jeśli chodzi o to co pan mówił to stuka przy dodawaniu gazu, na wolnych obrotach nic nie stuka. Jeśli jedzie się tym samochodem to słychać odgłosy stukania w lewej części karoserii patrząc w kierunku jazdy i to są takie stuki, że jak se umyśli ten samochód to tych stuków nie słychać jak se umyśli to słychać zwłaszcza jadąc pod górę a jeśli z góry jadąc puszczając mu nogę z gazu przestaje stukać i nie słychać tych odgłosów, i tak jak by silnik chodził normalnie.

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-19, 19:05

nie nazywaj mnie pan tu nie ma panów są koledzy i koleżanki.mam na imię daniel zresztą jak ty.no więc wał to nie jest.prawdopodobnie samoregulator stuka,lub są wyrobione dźwigienki zaworowe.jak sam nie bardzo się parasz mechaniką to podjedź do jakiegoś mechanika który ma o tym pojęcie i niech posprawdza klawiatury zaworów.

daniel1302

Re: Rozrząd

2008-01-19, 19:14

Witam ponownie, co to jest ten samo regulator, bo w tej chwili nie wiem o co chodzi, jeśli chodzi o popychacze hydrauliczne zaworów to mechanik stwierdził, że są bardzo dobre. Jeśli mógłbyś powiedzieć gdzie znajduje się ten samo regulator lub są wyrobione dzwigienki samo zaworowe to czy mógłbyś powiedzieć gdzie to się znajduje w silniku. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz na to pytanie

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-19, 19:29

samoregulatory to to samo co popychacze hydrauliczne.jeżeli mechanik sprawdził i ocenił je jako sprawne(jak mechanik to sprawdził?)napewno też posprawdzał dźwigienki zaworowe(są pod pokrywami zaworów. nacisk z wałka rozrządu przenoszony jest poprzez popychacze hydrauliczne,laski popychaczy,dźwigienki zaworowe na zawory)jeżeli sprawdził to rzetelnie to stukać musi coś innego,ale trzeba by było posłuchać tego silnika.

8 lutego jest zlot naszego clubu w łopusznej ,nie masz daleko więc zapraszam a przy okazji posłuchamy co tam stuka.

na zdięciach masz dźwigienki zaworowe i popychacze hydrauliczne
Załączniki
ABCD00111.JPG
ABCD00111.JPG (53.18 KiB) Przejrzano 6658 razy
ABCD00091.JPG
ABCD00091.JPG (58.41 KiB) Przejrzano 6658 razy
Ostatnio zmieniony 2008-01-19, 19:43 przez chevidan, łącznie zmieniany 3 razy.

daniel1302

Re: Rozrząd

2008-01-20, 12:41

Witam, Mechanik nie zdjął głowicy jeśli te dwa kółka to samoregulatory to ich nie sprawdził. A do której będzie ten zlot będzie trwał? Chcący sprawdzić te popychacze trzeba zwalać głowice?
Ostatnio zmieniony 2008-01-20, 12:48 przez daniel1302, łącznie zmieniany 1 raz.

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-20, 12:50

zlot będzi od 8 lutego przez weekend,a część clubowiczów zostanie na dłużej.

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-20, 13:02

ze sprawdzeniem popychaczy jest mały problem.można sprawdzić czy trzymają ciśnienie naciskając laski popychaczy(do tego wystarczy zdjąć pokrywy zaworów i dźwigienki zaworowe)jednak popychacz może być np.zapieczony-zatarty i będzie sprawiał wrażenie sprawnego a nie będzie regulował luzu zaworowego.żeby na 100% je sposprawdzać należy zdjąć głowice i wyjąć je z bloku silnika.następnie rozebrać,spawdzić czy jest cała sprężyna wewnątrz,czy jest drożny otwór w obudowie popychacza,czy tłczek nie jest porysowany itd.

daniel1302

Re: Rozrząd

2008-01-20, 13:08

Dziękuje a o kogo się pytać(o Ciebie) na tym zlocie przyjadę w sobotę.

chevidan

Re: Rozrząd

2008-01-20, 17:33

pytaj o daniela w temacie zloty masz napisane gdzie dokładnie będziemy.

Wróć do „ROZRZĄD SOHC”