Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
geos1
Posty: 481
Rejestracja: 2007-07-15, 20:58
Lokalizacja: Warszawa
Model Explorera: Chevrolet Trailblazer 4.2

tłumik brzęczy - co robic?

2012-11-30, 21:59

Witam kolegów,
Od jakiegoś czasu w moim autku na wolnych obrotach słyszę jak mi coś brzęczy w tłumiku; już diagnozowałem w warsztacie i na 100% brzęczenie dochodzi właśnie z tej grubej końcówki - czyli z tego tłumika; wydaje się że jakby coś tam w środku się urwało i grzechocze metalicznie jak autko jest zimne i na wolnych obrotach drga; jak się rozgrzeje dobrze, to nie zawsze słychać brzęczenie.

Pytanie: co zrobić żeby usunąć ten wkurzający problem???

W warsztacie radzili wymienić cały tłumik u tłumikarza; ale podobno jest ryzyko że mogą nie dobrać idealnie i może być auto głośniejsze podczas jazdy...czego bym nie chciał oczywiście;
Na co zwrócić uwage podczas ewentualnej wymiany tłumika... ? czy można zdać się na tłumikarzy .. bez ryzyka że wyjade jakimś traktorem.. ? :grin:
Czy można ewentualnie cos probowac samemu wyjąć z tego tłumika.. jesli to kwałek jakiejś upalonej blachy.. albo czegoś? Co tam wogóle w środku sie znajduje?

Wszelkie podpowiedzi mile widziane.. Może treż podrzucicie jakis namiar na dobry zakłąd tłumikarski. :-)
geos1
A.P.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-11-30, 22:34

geos1, a czy to na pewno w środku? często jest to ta blacha termiczna-tłumik o nią wali niesie po podłodze i słychać dość mocno w środku.
Co do spawania w połowie czy danego elementu to nie masz się o co martwić, u mnie występują już chyba wszystkie niemieckie marki na wydechu:P (znajomy blacharz operuje tylko takimi rurkami) i nie ma żadnych zmian fonicznych :)
Najlepiej to podjedź do jakiegoś blacharza, najlepiej nie super-profesjonalistów z serwisu i zrobi to w 10 minut i max 20-40zł

Awatar użytkownika
geos1
Posty: 481
Rejestracja: 2007-07-15, 20:58
Lokalizacja: Warszawa
Model Explorera: Chevrolet Trailblazer 4.2

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-11-30, 22:47

geos1, a czy to na pewno w środku? często jest to ta blacha termiczna-tłumik o nią wali niesie po podłodze i słychać dość mocno w środku.
Co do spawania w połowie czy danego elementu to nie masz się o co martwić, u mnie występują już chyba wszystkie niemieckie marki na wydechu:P (znajomy blacharz operuje tylko takimi rurkami) i nie ma żadnych zmian fonicznych :)
Najlepiej to podjedź do jakiegoś blacharza, najlepiej nie super-profesjonalistów z serwisu i zrobi to w 10 minut i max 20-40zł
na 100% ze środka. Wszystko sprawdzane dokladnie; wszystkie śróbki i trzymacze posprawdzane i podokrecane;
geos1
A.P.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-11-30, 23:10

to może katalizator się już wypalił i w nim trzeszczy-tak czasami też bywa :) wycinasz kata wstawiasz zamiast niego kawałek rurki albo puszke od innego auta. (tak jak pisałem wyżej)

Awatar użytkownika
Susel_125
Posty: 850
Rejestracja: 2010-09-13, 19:39
Lokalizacja: Zielona Góra
Model Explorera: Ford Explorer 1997 SOHC (207KM)

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-12-01, 20:58

geos1 tłumik już raczej do wymiany. U mnie też brzęczy ten dużym. Możesz go przeciąć i wyciągnąć upalony wkład ale wydech będzie już głośniejszy i może być cięzko go pospawać, jeśli już blacha będzie cieńka.
Co do wydechu to wymieniać na nowy. Kiedyś to ratowali jeszcze ale to na długo nie starcza.

Awatar użytkownika
resetx
Posty: 4844
Rejestracja: 2010-02-23, 20:16
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Model Explorera: EX II 1997 SOHC
Kontakt: Strona WWW

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-12-01, 22:36

będzie już głośniejszy i może być cięzko go pospawać, jeśli już blacha będzie cieńka.
taka sytuacja jest tylko możliwa gdy będziesz to sam robić w garażu bez doświadczenia :)
każdy normalny blacharz zrobi to z zamkniętymi oczyma :) (i odpowiednio)

Awatar użytkownika
PLAYAUTO
Posty: 417
Rejestracja: 2011-05-04, 20:11
Lokalizacja: Warszawa/Tarnopol

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-12-02, 10:29

Ja ze swojego cała blachę zdjąłem bo była popróchniała i spawałem migomatem do około blacha 1.25 i jest ok tłumik jak nowy. a teraz brzęcza mi chyba osłony termiczne katalizatora

Awatar użytkownika
geos1
Posty: 481
Rejestracja: 2007-07-15, 20:58
Lokalizacja: Warszawa
Model Explorera: Chevrolet Trailblazer 4.2

Re: tłumik brzęczy - co robic?

2012-12-04, 12:28

Ok, dzięki za podpowiedzi.
To w takim razie trzeba jechać do tłumikarzy.. ;-) bez obaw..
geos1
A.P.

Wróć do „WARSZTAT”