Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
chevidan

stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 21:01

dzisiaj się wnerwiłem.jechałem sobie na niedzielną wycieczkę i nagle coś zaczęło stukać dość głośno i odczuwalne były drgania na kierownicy.się zdenerwowałem bo dźwięk dochodził z kolumny kierowniczej a wiem jak nieciekawie jest rozwiązane to w exI(pisząc kolumna mam na myśli część między kierownicą a przekładnią kierowniczą też zwaną kolumną.)pomyślałem o uszkodzonym krzyżaku na drążku kierowniczym,wieloklinie lub łożyskonaniu drążka.jako że w tygodniu przed zlotem nie będę miał czasu się z tym bawić bo kolejka aut czeka chwyciłem klucze i zabrałem się za rozbieranie w niedzielę.,co by na zlot dojechać w całości.odkręciłem środkową część kierownicy i odziwo,na szczęście odnalazłem od razu usterkę.pod pokrywką z klaksonem jest około 0,5kg odważnik który jest przymocowany na 3 gumkach(amortyzatorach) do kierownicy.jedna z nich się urwała i odważnik pukał o stelaż kierownicy.naprawdę dźwięk jaki wydawał wskazywał na większy problem.na szczęście resztę niedzieli miałem wolną.

Awatar użytkownika
jash
Posty: 329
Rejestracja: 2007-07-12, 20:35
Lokalizacja: Poznań

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 21:10

Daniel, a po kie licho jest tu ten odważnik? Jakie on ma zadanie? Hm, i piszesz, że to się znajduje pod przykryciem klaksonu?
Jash

chevidan

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 21:15

tak,zaraz pod klaksonem.dobre pół kilo żelastwa.domyślam się że ma to wyważać kierownicę kiedy się "odkręca" po skręcie.

Mikado
Posty: 990
Rejestracja: 2007-07-10, 20:31
Lokalizacja: Polska

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 21:24

to dopiero teraz o tym piszesz? ;-)
od pół roku coś mi wali w kierownicy :-D :-D :-D

Awatar użytkownika
jash
Posty: 329
Rejestracja: 2007-07-12, 20:35
Lokalizacja: Poznań

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 21:39

rany, co to za wynalazek? Nie, nie będę tego rozkręcać tak tylko z ciekawości. Jakoś mnie nie pociąga. Poczekam aż się rozpadnie.
Jash

Awatar użytkownika
Shogun
Posty: 93
Rejestracja: 2007-07-19, 23:34
Lokalizacja: Łódź

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 22:37

pewnie taki jak w pralkach automatach czyli tzw przeciw waga ale moze dokładniej gdzie to jest ,jakies foto.

Awatar użytkownika
Moderator Jankes
Moderator
Posty: 3111
Rejestracja: 2007-12-08, 19:37
Lokalizacja: Chicago/Kraków
Model Explorera: Każdy
Kontakt: Strona WWW

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 22:41

dokładnie to widać toto jak zdejmiesz to "wierzchnie okrycie" kierownicy... dość ciężki badziew a do czego to jest? tajemnica poliszynela.
Yankee Kustoms
Chicago, Illinois

chevidan

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 23:11

w związku z tym że jedna guma się zerwała a nie miałem żadnego kleju to zdemontowałem ten badzew i złożyłem kierownicę bez niego.jutro zobaczę czy w czasie jazdy są jakieś odczówalne różnice.

chevidan

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 23:13

zastanawiałem się też czy nie ma to spełniać zadania amortyzatora skrętu(żeby mniej szarpało kierownicą w czasie jazdy po dziurach)było by to logiczne i mogło by działać.

Awatar użytkownika
Shogun
Posty: 93
Rejestracja: 2007-07-19, 23:34
Lokalizacja: Łódź

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-03, 23:15

A tak przy okazji masz może w danych jakiś rysunek jak idzie układ wspomagania kierownicy ,do czego wchodzi i jak dalej do przekładni jest podłaczone ,mam luz spory ,wyciek się zapchał ale nie wiem jak tą koncówkę zamawiać co ma luz, dane by pomogły.

chevidan

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-04, 17:32

fotka odważnika
Załączniki
ABCD0003.JPG
ABCD0003.JPG (70.38 KiB) Przejrzano 7757 razy

Awatar użytkownika
jash
Posty: 329
Rejestracja: 2007-07-12, 20:35
Lokalizacja: Poznań

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-04, 18:47

Daniel,
rozumiem, że nabój to tak poglądowo wstawiłeś ;-)
a swoją drogą to dziwne to jakieś ustrojstwo.

Shogun,
jak masz wyciek z przekładni kierowniczej to albo reparaturka albo kupienie nowej przekładni. Tylko nie daj się zwieść napisom na aukcjach ebay w stylu steering pump bez obrazka. Oni pod tym dziadostwem czasem wystawiają ... zbiornik na płyn do wspomagania - ten co jest po lewej stronie silnika.
Już ten temat przerabiałem. Ale tak jak u Ciebie, wyciek się przytkał i zszedłem z tematu. Niestety, to w najczystszej postaci iluzja z cyklu "samo się naprawiło". Nic z tego! W życiu nie ma nic za darmo. No, chyba, że kulka w łeb...
Będę w domu we wtorek/środę to Ci podeślę skany gdyby nikt tego nie wrzucił wcześniej.
Pozdrawiam
Jash

Awatar użytkownika
Shogun
Posty: 93
Rejestracja: 2007-07-19, 23:34
Lokalizacja: Łódź

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-04, 20:35

Mnie przestało lecieć bo oleje zmieszałem pewnie się zwarzyły i wyciek zapchały ale działa wspomaganie ukadu kierownicy i nie cieknie i nie ubywa już od 6 m-cy ,ale mam jakiś jęzor tak nazwał to na przeglądzie który jak kręcisz kierownicą ma luz na koncówce i przy nim wcześniej wyciekało .Nie wiem czy to jako drążek występuje czy trzeba samo kulkowe zawieszenie wymienić ,czy to jest część z wspomagania i tu o rady proszę bo się zbieram do tego już 2 rok .

chevidan

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-04, 20:45

napewno masz luz na przekładni kierowniczej.musisz kupić zestaw naprawczy do przekładni i pozbędziesz się luzu a wyciek nie wróci.nie wiem gdzie to kupić w stanach drogo,na allegro są same uszczelnienia a potrzeba też łożyska.

Awatar użytkownika
Shogun
Posty: 93
Rejestracja: 2007-07-19, 23:34
Lokalizacja: Łódź

Re: stukanie w kolumnie kierowniczej

2008-02-04, 21:12

Poczekam do wiosny jak bedę mógł to na parkingu ruszyć nie mam garażu a teraz za zimno ,uszczelki to da się dobrać jak to rozbiorę i łożyska igiełkowe pewnie też tylko nikt nie zna wymiaru ,pewnie muszę sam to rozpracować i porobić foty.Dzięki Daniel

Wróć do „WARSZTAT”