Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Kalesony666
Posty: 38
Rejestracja: 2012-05-24, 23:30
Lokalizacja: Szczecin
Model Explorera: explorer II 99' 4.0 sohc

Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 00:21

Witam wszystkich, nie zaglądam tu zbyt często, ale wiadomo - jak trwoga to do forum...
Ostatnio explorer zaczął mi nieco więcej palić (ok 2-3litry wiecej na 100km) i przerywał czasami przy mocnym dodaniu gazu. To przerywanie było odczuwalne po dobrym rozgrzaniu silnika na lpg).
Na początku myślałem, że to problem z gazownią - pojechałem do gazownika, ale po diagnostyce powiedział, że jest ok. Pomyslałem, że zacznę od wymiany świec i przewodów.
Podczas wymieniania zauważyłem, że lewa lambda wykręciła sie do połowy (myślę, że to była główna przyczyna większego spalania i przerywania). Dokręciłem lambdę, wymieniłem przewody, odpaliłem i auto działało świetnie.
Pojechałem do biedry po browara, że by opić sukces, na razie na benzynie. Kupiłem browary, auto ładnie sie rozgrzało i stwierdziłem, że odpalę gazownie. Jak przełączył się na gaz to zgasł, odpaliłem go jeszcze raz, ładnie przełączył się na lpg, ale zaczął nierowno chodzić (trochę jakby na 5 garów).
No i od tej chwili zaczeły sie problemy: podmieniłem na stare świece, podmieniłem na stare przewody, podmieniłem cewkę, resetowałem komputer przez odłączenie aku, błędów komputer nie pokazuje. Cały czas, na benzynie i lpg, na zimno i na ciepło, chodzi nierówno i śmierdzi paliwem. Czy ma ktoś jakieś pomysły co może być nie tak?

Awatar użytkownika
Klubowicz Kamyk.
Klubowicz
Posty: 894
Rejestracja: 2012-12-21, 20:03
Lokalizacja: Zieleniewo /Wrocław
Model Explorera: Eddie Bauer 1996 OHV

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 00:46

Jak na benzynie i LPG mu odwala to najpewniej uwalona sonda ;) Podłącz komputer, pogap się na wykresy sond i korekty benzynowe a będzie wszystko jasne.
Ford explorer to jest to co tygryski lubią najbardziej.
Ale buggyego sam z bagienka wytargam :)

Kalesony666
Posty: 38
Rejestracja: 2012-05-24, 23:30
Lokalizacja: Szczecin
Model Explorera: explorer II 99' 4.0 sohc

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 03:51

Mam scanXl, tylko nie bardzo wiem jak w tym na żywo sprawdzić pracę sond. Muszę się w tej kwestii dokształcić. W każdym razie na zamrożonych ramkach w obu sondach pokazują się różne wartości napięcia więc jakoś tam obie pracują. Sondy zmieniałem na nowe ok roku temu. Jak wcześniej były uwalone to efekty tego nie były aż tak ekstremalne . Wtedy wywalało check engine.Z resztą od sond zaczynał dziwnie chodzic dopiero po jakims czasie, a świeżo po resecie było w miarę ok, a teraz od razu od odpalenia jest ciulowato...

Dodam, że pierwszy raz użyłem świec bosha. Jakos nie jestem przekonany do tej marki, ale kolega w hurtowni miał akurat w dobrej cenie, wg katalogu pasowały do tego auta więc się skusiłem. Zawsze do tej pory zakładałem ngk. Niby jak zaczął tak nierówno chodzić to podmieniłem na stare świece (raz na jednej głowicy, a raz na drugiej) i nadal kiepsko chodził, no ale może kupie tez nowe ngk i założe, nawet jeżeli to nie wina tych świec bosha to zostana mi na kolejną wymianę.

Tak btw to do wymiany świec polecam małą łamaną grzechotkę z przejściówką na dużą nasadkę, ładnie można dojść wszędzie.

Klubowicz karolb863
Klubowicz
Posty: 2570
Rejestracja: 2009-12-26, 11:17
Lokalizacja: Poznań
Model Explorera: był II OHV,jest SOHC

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 08:51

jedno pytanie i jedna sugestia:
co się stało z tym piwem po które pojechałeś?
i wywal te świece,bo nawet jeśli jeszcze działają to niedługo przestaną,świece bosch zawsze jak je wymieniałem ,bardzo szybko się kończyły,dotyczy to różnych marek samochodów,Explorer też jakoś słabo znosi ngk,więc tych dwóch bym nie zakładal.
ja czepiałbym sie lpg,bo napisałeś że od czasu przełączenia na gaz zaczął chodzić kulawo,spróbuj skasować błędy (najpierw zobacz co tam się zapisało),odłącz instalację lpg,np bezpiecznikiem i sprawdź jak chodzi
Ostatnio zmieniony 2017-05-24, 16:39 przez karolb863, łącznie zmieniany 1 raz.
tel. 606414212

Awatar użytkownika
Klubowicz MirEx68
Klubowicz
Posty: 2850
Rejestracja: 2009-12-28, 01:21
Lokalizacja: St. Gierałtów
Model Explorera: II OHV 96 156KM

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 09:53

Ja też mam sugestię odnośnie świec. Załóż "Autolite" i będzie OK, przynajmniej ze świecami.
tel. 723810754 chcesz się dodzwonić napisz wcześniej SMS-a, w wolnej chwili oddzwonię.

Awatar użytkownika
Klubowicz lekwp
Klubowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 2007-08-19, 09:23
Lokalizacja: Częstochowa
Model Explorera: Ex I 1993 ,1994

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 12:18

Wtryski.
Waldemar

Kalesony666
Posty: 38
Rejestracja: 2012-05-24, 23:30
Lokalizacja: Szczecin
Model Explorera: explorer II 99' 4.0 sohc

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-24, 23:59

jedno pytanie i jedna sugestia:
co się stało z tym piwem po które pojechałeś?
i wywal te świece,bo nawet jeśli jeszcze działają to niedługo przestaną,świece bosch zawsze jak je wymieniałem ,bardzo szybko się kończyły,dotyczy to różnych marek samochodów,Explorer też jakoś słabo znosi ngk,więc tych dwóch bym nie zakładal.
ja czepiałbym sie lpg,bo napisałeś że od czasu przełączenia na gaz zaczął chodzić kulawo,spróbuj skasować błędy (najpierw zobacz co tam się zapisało),odłącz instalację lpg,np bezpiecznikiem i sprawdź jak chodzi
Browary wypiłem ze smutku, że maszyna nie działa :(. Jutro kupuje autolajty - mają na miejscu. Zrobiłem jak pisałeś - wykasowałem, odpaliłem bez gazowni (wyjęty bezpiecznik) i bez zmian. Jedyny błąd to brak sygnału lewego czujnika abs.


Wtryski.
Teraz zagrzałem go na benzynie i po przejściu na lpg wyjąłem przekaźnik pompy paliwa. Chodził tak z 10 minut i nadal kulawo. Chyba jakby wtrysk któryś lał to powinno się już unormować?


Czy ktoś zna ten temat? Ktoś może wie jak się to skończyło? Podobne objawy jak u mnie:
http://www.explorerfanklub.org.pl/forum ... 69#p219469

Zastanawiałem się taż czy nie odpiąłem jakiegoś podciśnienia, ale sprawdzałem i na moje oko jest ok. Z resztą w takim przypadku objawy byłyby chyba od razy, a nie po jakiś 15 minutach...

Pozdrawiam i wszystkim bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.

Awatar użytkownika
Klubowicz lekwp
Klubowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 2007-08-19, 09:23
Lokalizacja: Częstochowa
Model Explorera: Ex I 1993 ,1994

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-25, 00:51

Sprawdź jeszcze poziom oleju i czy nie śmierdzi benzyną.
Waldemar

Kalesony666
Posty: 38
Rejestracja: 2012-05-24, 23:30
Lokalizacja: Szczecin
Model Explorera: explorer II 99' 4.0 sohc

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-05-25, 07:33

Oleju jest cały stan i nie śmierdzi paliwem. Auto ma przejechane 247 tyś km i nigdy nie brało oleju. Teraz olej ma najechane 10 tys km i właśnie miałem go wymieniać.
Tego exa mam od 5 lat i zrobiłem nim ponad 100 tyś km. Nigdy mnie nie zawiódł (oczywiście zawsze dbałem o sprawy eksploatacyjne). Z grubszych spraw to rozrząd był robiony przy 190 tysiącach (wszystkie części aso) i od tego czasu chodzi cichutko.



Założone autolajty i sytuacja bez zmian. Znowu przełączyłem go na jakimś czasie na gaz i też kuleje. Lekko kopci na biało, jak się rozgrzeje to dużo mniej, ale przy podgazowaniu jest lekki jasny dymek. Czy to możliwe, że walnęła uszczelka pod głowicą i trochę płynu idzie do gara i od tego nie pali? Jak otworze zbiorniczek wyrównawczy to nic dziwnego się w nim nie dzieje. Nie zauważyłem tez ubywania płynu ponad standardowe parowanie (no chyba, że to zbyt krótki czas podczas takich kilkunastominutowych odpaleń, żeby zauważyć, że ubywa płyn chłodniczy?).

Jakie byłyby inne objawy, gdyby to była kwestia uszczelki? Co o tym myślicie?
Z drugiej strony gdyby lały wtryski to jak długo musiałby chodzić na lpg z odłączoną pompą paliwa, żeby sytuacja się unormowała?

Przypomnialo mi się, że już raz tak ten silnik zaczął pracować. Ok 2 miesięcy temu jak go odpalilem za zimno to pracował nierówno, z wydechu był taki dźwięk z jakby mocniejszym stuknięciem przy jednym garze (tylko z wydechu, w silniku nic nie stuka) i kopcił trochę na biało. Wtedy po kilkunastu sekundach zaczął pracować normalnie teraz zostało mu na stałe.

POMOCY bo już mnie to wykańcza psychicznie ...

Kalesony666
Posty: 38
Rejestracja: 2012-05-24, 23:30
Lokalizacja: Szczecin
Model Explorera: explorer II 99' 4.0 sohc

Re: Nierówna praca silnika po wymianie świec i przewodów

2017-06-12, 11:02

Problem rozwiązany, uszkodzona była wiązka przy wtyczce, która wchodzi do cewki. Teraz wszystko gra.
Pomierzyłem jeszcze przy okazji kompresje (na zimnym silniku ok 12 na pierwszej i ok 13 na drugiej głowicy). Wymieniłem olej w silniku i autko działa jak nowe.

Wróć do „WARSZTAT”