Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Przemex
Posty: 81
Rejestracja: 2009-03-03, 20:35
Lokalizacja: Łódź

EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2009-04-17, 14:04

Temat był poruszany wczesniej http://www.explorerclubpolska.com/forum ... .php?t=199 można więc przypuszczać że jest to typowy problem w dwójkach.

Ponieważ ręczne zamykanie drzwi doprowadzało mnie do szału postanowiłem na szybko coś z tym zrobić. Całą operację zacząłem od przeanalizowania schematu centralnego zamka a właściwie jego fragmentu z przełącznikami lock/unlock.

Jak widać na schemacie za zamykanie odpowiedzialna jest linia na przewodzie różowo/żółtym za otwieranie zaś odpowiada przewód różowo/zielony.
Moje pierwsze ruchy skierowałem ku przekaźnikom otwierania/zamykania drzwi i modułowi RAP - okazało się że nie ma sterowania uzwojeniem przekaźnika zamykania drzwi, choć sygnał z modułu RAP wychodzi - ponieważ pogoda była nie sprzyjająca grzebaniu przy aucie postanowiłem zrobić patencik - połączyłem RAP bezpośrednio z przekaźnikiem zamykania drzwi (różowo/żółty przekaźników z różowo/żółtym na RAP) - dzięki temu drzwi zamykały się z pilota i tylnego przełącznika lock/unlock. Zarówno przekaźniki jak i RAP znajdują się w bagażniku pod lewą pokrywą. Aby zamontować kabelek nie trzeba wyciągać RAP'a, wystarczy wyjąć wtyczkę.

Kilka tygodni później kiedy pogoda była sprzyjająca postanowiłem znaleźć prawdziwą przyczynę nie działania zamykania drzwi. Zacząłem "lecieć" po wiązce i w końcu znalazłem to co na schemacie nazywa się S305 - czyli miejsce połączenia wszystkich kabli sterujących zamykaniem. Warto dodać że Alldata błędnie umiejscawia tą łączówkę "In T/O for RH stop/park lamp" - niepotrzebnie rozebrałem pół prawego boku mojego explo :)
W rzeczywistości łączówka znajduje się pod lewym tylnym fotelem pasażera - zaraz na wejściu do kanału kablowego idącego wzdłuż lewego progu. Okazało się że lutowanie 5 przewodów było kompletnie skorodowane dlatego nie działało sterowanie. Po oczyszczeniu przewodów i polutowaniu ich razem wszystko zaczęło śmigać - mogłem zdjąć wcześniej założony patencik - zamek działa poprawnie tak jak fabryka chciała :)
Załączniki
man2.jpg
kabelek przekaźniki-RAP
man2.jpg (91.7 KiB) Przejrzano 10425 razy
man1.jpg
położenie
man1.jpg (39.52 KiB) Przejrzano 10425 razy
sch2.jpg
schemat
sch2.jpg (88.99 KiB) Przejrzano 10425 razy
IMG0002A.jpg
przerwane połącznienie na różowo/żółtych od sterowania zamykaniem
IMG0002A.jpg (14.84 KiB) Przejrzano 10422 razy
IMG0004A.jpg
Położenie S305
IMG0004A.jpg (16.15 KiB) Przejrzano 10422 razy
Ostatnio zmieniony 2009-04-17, 14:07 przez Przemex, łącznie zmieniany 1 raz.

Adam_2K
Posty: 37
Rejestracja: 2009-03-05, 14:47
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2009-04-17, 16:15

No paczpan... jakbym wiązki wieloryba widział :)
-pzdr-
Adam
Ford Scorpio '95 2.0 DOHC 16V ASB

Awatar użytkownika
Przemex
Posty: 81
Rejestracja: 2009-03-03, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2009-04-17, 23:19

I jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - w moim explo działało otwieranie wszystkich zamków z kluczyka w drzwiach kierowcy - po zdjęciu tapicerki okazało się że ford zaoszczędził ileś tam centów na 20 centymetrach kabelka - choć przełącznik w zamku może sterować otwieraniem/zamykaniem to wiązka dochodząca do przełącznika przewiduje tylko otwieranie - warto podłączyć sobie dodatkowy kawałek przewodu między czerwonym kabelkiem przełącznika w zamku (który jest nigdzie nie podłączony) a różowo żółtym idącym do przełącznika lock/unlock - dzięki temu wszystkie zamki będą się zamykały gdy drzwi kierowcy zamykamy z kluczyka.
Ostatnio zmieniony 2009-04-18, 00:06 przez Przemex, łącznie zmieniany 1 raz.

przemos30
Posty: 348
Rejestracja: 2007-09-05, 18:19
Lokalizacja: Poznań
Kontakt: Strona WWW

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2009-04-23, 21:00

Przemex u mnie też od jakiegoś czasu nie działa zamykanie dzwi z pilota. Mam pytanie jako że rozgryzłeś temat. Gdzie i od czego zacząć sprawdzanie? Które dzwi są odpowiedzialne-pierwsze za sterowanie.?

Awatar użytkownika
Przemex
Posty: 81
Rejestracja: 2009-03-03, 20:35
Lokalizacja: Łódź

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2009-04-23, 22:38

Za otwieranie z pilota odpowiada RAP - to ta szara puszka na 2 obrazku - na szybko możesz zrobić pierwszym patentem - czyli połączyć rap z przekaźnikami jak na 3 fotce (różowo/żółte przewody)

Jak chcesz to zrobić porządnie to dobierz się do wiązki w okolicach tylnego dolnego rogu, tylnych lewych drzwi - tam się schodzą wszystkie kabelki od rap, przekaźników, drzwi - napewno jak u innych skorodowało lutowanie i kabelki się rozłączyły - wystarczy wszystkie pięć różowo/żółtych z powrotem razem polutować, zaizolować i po sprawie.

Awatar użytkownika
saper01
Posty: 140
Rejestracja: 2009-07-05, 13:59
Lokalizacja: goleniow
Model Explorera: 99r. SOHC Limited

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-02-27, 14:40

Witam.
Mam problemik z zamykaniem drzwi z pilota.
Sprawdzilem laczenie tych pieciu przewodow pod tylnym siedzeniem w okolicy progu. U mnie to polaczenie jest w idealnym stanie. Zaden z przewodow sie nie rozlaczyl a lutowanie jest solidne bez sladow utleniania.
Mimo to otwieranie nie dziala.
Zauwazylem dzisiaj takze ze nie moge zablokowac drzwi za pomoca przycisku na panelu drzwiowym przy kierowcy.
Blokowanie od strony pasazera i z bagaznika dziala.
Co moze byc przyczyna nie zamykania drzwi z pilota?
Pzdr.

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-02-27, 18:34

Mimo to otwieranie nie dziala
Co moze byc przyczyna nie zamykania drzwi z pilota?
to zamykanie czy otwieranie z pilota nie działa?
bo jak obie to może wymień baterię w pilocie...
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

Awatar użytkownika
saper01
Posty: 140
Rejestracja: 2009-07-05, 13:59
Lokalizacja: goleniow
Model Explorera: 99r. SOHC Limited

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-02-27, 18:55

Nie dziala zamykanie.
A bateria dziala gdyz otwiera.
Przycisk zamykania w pilocie takze funkcjonuje bo zalacza sie alarm. Jedynie drzwi sie nie zamykaja.
Pzdr.

jarek5.4
Posty: 213
Rejestracja: 2009-04-15, 00:25
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-02-28, 21:53

jeżeli nie dzialają tylko drzwi kierowcy to może pękł kable w przelotce drzwiowej
jarek.s 505300707

hogar
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-02, 20:40
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-03-02, 20:46

Nie dziala zamykanie.
A bateria dziala gdyz otwiera.
Przycisk zamykania w pilocie takze funkcjonuje bo zalacza sie alarm. Jedynie drzwi sie nie zamykaja.
Pzdr.
A ja wiem co sie stało,bezpiecznik. Jeden jest od otwierania, drugi zamykania. prawdopodobnie któryś koledze musiał sie spalić, bądź coś innego....

tomoz123
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-23, 08:06
Lokalizacja: Nowy Tomysl - Wlkp

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2010-03-16, 18:40

Miałem taka sama sytuacje jak Przemex krok po krok dzieki dokładnej instruckcji poradziłem soobie za ta usterka. Dzieki PrzemeX !!!

maniek442

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2011-08-05, 22:15

Witam Wszystkich!
Ja mam odwrotny problem, tzn. zamykam z pilota, a nie otwiera z pilota. Poradziłem sobie z blokowaniem drzwi po ruszeniu z miejsca także za Waszymi radami, przeczytałem wszystkie posty na ten temat, ale tego nie mogę rozgryźć. Doprowadza mnie to do szału. Musze kluczykiem otwierać sobie drzwi, po przekręceniu kluczyka za pierwszym razem tylko moje, a za drugim razem wszystkie, ale nie z pilota, z pilota tylko mi zamyka wszystko. Nadmienię także, że mam na drzwiach kody. Na razie tylko kodami zamykam i otwieram drzwi, a co dalej to nie wiem. Pozdrawiam i liczę jak zwykle na Waszą fachową pomoc.

BATORY
Posty: 458
Rejestracja: 2007-07-09, 21:12
Lokalizacja: Chełm

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2011-08-06, 08:05

maniek442, może jest już za słaba bateria w pilocie, miałem tak - przy zamykaniu ma ,,lżej" wymieniłem baterię i było ok.
w życiu piękne są/były/ tylko chwile....
----------------------------------------
...ale jedno wiem po latach,
prawdę musisz znać i TY,
zawsze warto być człowiekiem,
choć tak łatwo zejść na psy....

maniek442

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2011-08-10, 22:44

Witam !
Wymieniłem baterie, nie wiedziałem nawet, że taka droga i dalej to samo. Już nie wiem, co robić. Zamyka, a nie otwiera z pilota. Z mojej strony przy przełącznikach szyb jest zamykanie i otwieranie drzwi jakby zepsute, bo tylko zamyka, a nie otwiera. Może ma to coś wspólnego.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Moderator starwind
Moderator
Posty: 4858
Rejestracja: 2008-08-12, 20:49
Lokalizacja: Malbork
Model Explorera: '96 3" lift 32"BFG MT
Kontakt: Google+

Re: EX II centralny zamek otwiera/nie zamyka - naprawa poradnik

2011-08-11, 07:28

to na pewno ma coś wspólnego
poszukaj tej wiązki kabli co Przemex, powinno to być to samo te połączenia są wykonane niezbyt starannie i często puszczają
Niech Moc Będzie z Nami :lol:
Adam

Wróć do „WARSZTAT”