Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
BATORY
Posty: 458
Rejestracja: 2007-07-09, 21:12
Lokalizacja: Chełm

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 00:20

Jedynie miarodajne sprawdzenie zużycia jest tylko etyliny.

chevidan

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 00:23

u mnie jak jest ciepło wchodzi 70-75l gazu,a zimą 90-95l.butle mam 100l.zawsze na tej samej stacji(no chyba że na trasie)

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 00:25

Hubi tak samo na wyjeżdżeniu zbiornika gazu do końca.
Miałem parę takich przypadków, że raz wejdzie 64, raz 66, a dwa razy miałem, czy więcej, że weszło 79 i 80 . Zbiornik mam 80. Często jest, że właśnie pływak się zawiesza i zawór nie odcina dopiero w dystrybutorze. Zaznaczam, że tankuję tylko w jednej stacji i z jednego dystrybutora, oczywiście jak jestem w Chełmie, ale na trasach też tylko tankuję w BP.
ale właśnie to miałem na myśli - tankujesz pusty zbiornik, więc jak zatankujesz 66 litrów (czy ilekolwiek akurat wejdzie) i je wyjeździsz , to masz wyjściową do obliczeń.

Zawsze mam troszkę etyliny w baku więc beztrosko wyjeżdżam gaz do końca i z łatwością obliczam zużycie - nigdy nie robię tego dotankowując po jakimś dystansie i licząc ilość wpompowanego gazu
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

BATORY
Posty: 458
Rejestracja: 2007-07-09, 21:12
Lokalizacja: Chełm

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 00:37

tylko małe ale, tak jak pisałem wejdzie 64 i wejdzie 78 czy 80 przy przejechaniu mniej więcej tej samej ilości km, czyli raz zużycie śr. wychodzi mi 15,4/100 a innym 24/100

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 00:40

chyba się nie rozumiemy :P ale jest już późno i idę spać ;)
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

BATORY
Posty: 458
Rejestracja: 2007-07-09, 21:12
Lokalizacja: Chełm

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 07:46

Hubi, wstawaj jest już późno ;-) :evil: .
Wracam do tematu, zgadzam się z Tobą, zbiornik wyjeżdżamy do końca (pustego) tankujemy do pełnego (obojętnie kiedy zawór odbije) i wyjeżdżamy znów do końca i liczymy (zużyty gaz dzielimy przez przejechane na tym gazie km i /100)właśnie z wyjeżdżonego gazu liczymy zużycie a nie z do tankowanego. Na etylinie miarodajne jest do tankowanie do pełnego.
(qurde-byłem pewny, że się pisze razem do tankowanie, ale wywala mi błąd).
Jeszcze nie sprawdzałem jak mi pali etylinę, bo najpierw miałem dziurawy zbiornik z boku, a teraz żeby zatankować dwa razy do pełna to trzeba trochę kaski :shock: a dostawca ze wschodu coś nie przyjeżdża - wizy.

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 11:39

Hubi, wstawaj jest już późno ;-) :evil: .
Wracam do tematu, zgadzam się z Tobą, zbiornik wyjeżdżamy do końca (pustego) tankujemy do pełnego (obojętnie kiedy zawór odbije) i wyjeżdżamy znów do końca i liczymy (zużyty gaz dzielimy przez przejechane na tym gazie km i /100)właśnie z wyjeżdżonego gazu liczymy zużycie a nie z do tankowanego.
Dziendoberek ;)

uffff... a już myślałem, że nie uda nam się dojść do porozumienia :P

a w świetle tak szeroko i przejrzyście opisanego "miarodajnego" sposobu liczenia średniego spalania na lpg ponawiam pytanie do lukas_ko

no to jak liczyłeś swoje spalanie?

ps. a Botory nie wierz ślepo w to co ci firefox wypisuje, bo nie raz lepiej zignorować jego "ortografię" ;)
bo co ze słowami takimi jak dobić, dojść, dojechać, dopieścić, dognieść ;) dotankować to chyba podobna kategoria słowa ;)
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

Awatar użytkownika
BliG
Posty: 1067
Rejestracja: 2007-07-16, 09:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt: Strona WWW

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 11:41

nie ma jak sie nie zgodzic z Hubim.
Jest to jedyna mozliwosc oszacowania spalania LPG.
Pozdrawiam,
Adrian

BATORY
Posty: 458
Rejestracja: 2007-07-09, 21:12
Lokalizacja: Chełm

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 11:53


uffff... a już myślałem, że nie uda nam się dojść do porozumienia :P


Wcześniej czy później kompromis musi być, ale dobrze gdy się dyskutuje i stawia na szalę swoje argumenty niż stawiać na swoim i basta. Wczoraj też byłem mocno zmęczony po pracy, bo zafundowałem sobie dzień gospodarczy i ciężko fizycznie popracowałem, ale od czasu do czasu tak trzeba z własnej nie przymuszonej woli i dzisiaj dobrze się czuję i psychicznie i fizycznie. ;-)

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 17:33

Pamiętam swoją pierwszą przejażdżkę moim explo - rodem z teledysku Willa Smith'a "Just cruising" bujałem się ze Świnoujścia do Szczecina nie przekraczając 90km/h (po tym jak się naczytałem o spalaniu tego auta obawiałem się jechać szybciej :P )
No i tak po przejechaniu 100km dotankowałem po korek i weszło niewiele więcej ponad 11 litrów... byłem w ciężkim szoku, ale dopiero potem dotarło do mnie, że chyba coś nie tak jest z tym obliczeniem ;)

Teraz jeżdżę tak jak mam ochotę, czyli zazwyczaj 120km/h i nie liczę już spalania - pali bo musi - w końcu na powietrze się nie jeździ ;)
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

lukas_ko

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 19:11

200km i 24 litry czyli 12 litrów na 100km!!!
nie żebym był "niedowiarkiem", ale na czym opierasz swoje obliczenie?
Miałeś pełny bak, przejechałeś 200km i dotankowałeś po korek???
Jeśli tak, to obliczenie nie jest warte funta kłaków...

tankujesz do pełna i wyjeżdżasz bak ponownie do ostatniej "kropli" gazu - wtedy dostaniesz w miarę prawdziwy wynik.
Każdy dystrybutor działa inaczej, ma inne ciśnienie, zawór rożnie odbija itp itd - w efekcie trudno o dwa takie same tankowania
Dokładnie tak zrobiłem zatankowałem do pełna na Orlenie w miejscowości Wierzbno skasowałem licznik i w drodze powrotnej znów do pełna na tej samej stacji.

Co do dystrybutorów to powiem tak jesli tankujecie na w miarę dużych i znanych stacjach to powinny wejść podobne ilości gazu ale kilka razy tankowałem na stacji "krzak" to mi tego gazu różnie wchodziło. Generalnie ze stacji Orlen co do LPG to jestem zadowolony. Wiem że jadąc na "oparach" gazu można jeszcze kilka kilometrów
zrobić ale ja nie jechałem na "oparach" bo miałem jeszcze około pół butli

Awatar użytkownika
fotomysz
Posty: 2359
Rejestracja: 2007-11-04, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt: Strona WWW

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-13, 23:42

Dokładnie tak zrobiłem zatankowałem do pełna na Orlenie w miejscowości Wierzbno skasowałem licznik i w drodze powrotnej znów do pełna na tej samej stacji.
no raczej nie zrobiłeś dokładnie tak jak pisze Hubi bo nie masz butli tylko 24l.
Musisz zatankować jak masz puściutko w butli i już nie ciągnie, do pełna. zapisujesz ile litrów wlałeś, potem jeździsz aż znów nie ciągnie i zapisana ilość litrów gazu z poprzedniego tankowania pustej butli do pełna dzielisz przez ilość przejechanych kilometrów.
Wtedy dopiero możesz mieć w miarę dokładny obraz sytuacji.

A nie jak ty zrobiłeś: zatankowałeś ful wyjeździłeś troszkę i dotankowałeś full na tej samej stacji :-P Niestety ale ten sam dystrybutor jak lejesz w odstępie jakiegoś czasu załaduje zupełnie inną ilość gazu. Fizyka się kłania :
inne ciśnienie w początkowe w twojej butli, inne ciśnienie w zbiornikach stacji, inna temperatura zewnętrzna, do tego jeszcze być może inne nachylenie pojazdu pod dystrybutorem (wystarczy kilka stopni i zawór inaczej odetnie), oraz tolerancja wskazania dystrybutora (dopuszczalna do 2%) biorąc to wszystko pod uwagę może wyjś spory margines błędu tym bardziej że jest to mała ilość paliwa :mrgreen:
Explorer '99 4.0L V6 + LPG, zawiecha +2" up .......... na razie :P
SHREK '09 4.0 V6 OHV :D
Stworzyłem POTWORA ;P
Miał być jeszce Sport ale się nie udalo :P więc jest SHREK

Awatar użytkownika
geos1
Posty: 481
Rejestracja: 2007-07-15, 20:58
Lokalizacja: Warszawa
Model Explorera: Chevrolet Trailblazer 4.2

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-14, 09:11

:-D Witam

A mnie sie wydaje, ze czy dotankowanie czy tankowanie na pusta butle da tak samo dobre wyniki.
Prosze wziac pod uwage ze tankujemy gaz plynny (LPG), a dystrybutory licza w litrach (dm3) a cisnienie w dystrybutorze na wyjsciu jest znormalizowane: od pewnej minimalnej granicy do innej wartosci (ktora jak mi sie wydaje rowniez musi byc znormalizowana w jakims przedziale bo w gre wchodzi bezpieczenstwo i wytrzymalosci butli w samochodach - oczywiscie roznice na "+" napewno sa w dystrybutorach o czym nie raz sie przekonalem osobiscie). Ile LPG wlezie do butli zalezy wiec głownie od cisnienia w dystrybutorze i od cisnienia odbicia zaworu w naszej butli (wiem ze im starsza instalacjia, i zawor wyrobiony, to moze odbijac dopiero przy wiekszych cisnieniach) ale rowniez i od mieszanki LPG (co wplywa na jej gestosc - bo wiem rowniez ze stacji benzynowej: ze stosuje se rozne mieszanki propanu - butanu - glownie zalezy to od pory roku, ale na roznych stacjach bywa roznie).
Wiec moim zdaniem (a orłem z fizki nigdy nie bylem :mrgreen: - ale co to za fizyka przy tankowaniu LPG :roll: ) dokladnosc obliczenia spalania jest rownie dobra przy dotankowaniu do full jak i zatankowaniu od 0 do pelna. Liczy sie tylko ten sam dystrybutor, ta sama gestosc mieszanki LPG i w miare podobne warynki termiczne. :roll: No chyba ze sa jakies niuanse w instalacji samochodowej o ktorych nie wiem...
Ja osobiscie licze spalanie na dotankowaniach do prawie wyjezdzonego zbiornika - jak sie zapali rezerwa wiem mniej wiecej ile moge jeszcze km przejechac i dotankowuje: zawsze odobna ilosc wchodzi w tym samym dytrybutorze: miedzy 39 - 42 dm3 LPG (a na pusto pewnie weeszloby okolo 50 - 52 dm3 (mialem tak jeden raz, a obliczone spalanie wyszlo podobnie jak z dotankowania).
geos1
A.P.

chevidan

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-14, 09:24

: bo wiem rowniez ze stacji benzynowej: ze stosuje se rozne mieszanki propanu - butanu -
zapomniałeś o wodzie :-D

Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

Re: 24 litry LPG i równe 200km!

2008-01-14, 09:27

Co do dystrybutorów to powiem tak jeśli tankujecie na w miarę dużych i znanych stacjach to powinny wejść podobne ilości gazu
nic bardziej mylnego. Też tankuję na Orlenie (głównie ze względu na automat z kawą :P) i wyniki mam różne. Ja się będę dalej upierał przy swoim

wszystko zależy od temperatury powietrza, od ciśnienia, od sprężania dystrybutora, od zaworu, który lubi czasem nie odbić, a jak dalej posunąć się w dywagacjach, to jeszcze może zdarzyć się nam, że przy drugim tankowaniu dostaniemy zupełnie inny gaz niż przy pierwszym... jak tak myślę, to nawet wyjeżdżenie do cna całego baku może dac mało dokładny wynik, choć i tak dokłądniejszy aniżeli przez dolewanie do pełna :)

a co do
Prosze wziac pod uwage ze tankujemy gaz plynny
to proszę kolego sobie przypomnieć z lekcji fizyki dlaczego ten gaz jest płynny i co dzieje się z nim przy zmianach temperatury (mam na myśli objętość)
Ile LPG wlezie do butli zalezy wiec głownie od cisnienia w dystrybutorze i od cisnienia odbicia zaworu w naszej butli
no jeszcze może się pływak w zbiorniku zawiesić :D
Ostatnio zmieniony 2008-01-14, 09:30 przez Hubi, łącznie zmieniany 2 razy.
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

Wróć do „INSTALACJE LPG i UKŁAD PALIWOWY”