Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: pytanie o kominek

2015-05-15, 21:15

Stropy teriva znane, bardziej chodzi mi o powłoki / izolację ich. z czego bedzie, czy palna, z czego sufit nad kominkiem (panele, kasetony itp, oraz jaka izolacja i wykończenie na piętrze (podłoga i wygłuszenie). Rysuj, opisuj i w tyle głów wymyślimy odpowiednie rozwiązanie.

Ta ścianka na piętrze nie musi być od razu izolowana tylko przy zastosowaniu odpowiednich materiałów (palność) może właśnie stanowić fajny dystrybutor ciepłego powietrza na piętro, nawet z mechanicznym wymuszeniem i automatycznym sterowaniem. Nawet jako podłogowe.
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Awatar użytkownika
tomekas20
Posty: 872
Rejestracja: 2008-06-30, 09:26
Lokalizacja: POZNAN

Re: pytanie o kominek

2015-05-16, 11:44

sufit tynkowany plus rozeta wokół rury podłoga na pietrze tak jak to się robi dziś 5cm styropianu i wylewka oczywiście jakaś przestrzeń w okolicy rury spalinowej bez styropianu raczej wełna twarda

frankotech
Posty: 306
Rejestracja: 2010-06-20, 21:10
Lokalizacja: zach-pom

Re: pytanie o kominek

2015-05-16, 13:27

jeśli chodzi o samo przejście przez strop(stroptypu TREIVA) tak to sobie wymyśliłem ,ze w stropie zabetonować 1 element komina systemowego aby od izolować rurę do stropu dalej ciągnąc rura żeliwną przez piętro, na pietrze komin idzie miedzy 2 ściankami działowymi w jednym z pokoi tam zrobić zabudowę z GK izolowana z wełny do kominków i zrobić kratki wentylacyjne aby tak ogrzać 2 pokoje i korytarz cala rura montowana w 4-6 punktach do ściany za pomaca kotwy daje przez poddasze wyjść nad dach tam tez wykonać stelaż stalowy i znów zamocować w 4-6 punktach i izolacja z wełny mineralnej na całości
Witam,

Nie rób tego.... nie zabetonuj 1 elementu komina systemowego, Twoje dalsze rozwiązanie grozi zatruciem użytkowników lub nawet spaleniem budynku. Będziesz miał problem z odbiorem przez kominiarza - raczej nie pozwoli do tego podłączyć żadnego urządzenia grzewczego.

Takie podłączenie kominka/kozy w suficie jest trudne do wykonania - podejrzewam, że to tylko w celach dekoracyjnych a nie użytkowych. Na nasze warunki (techniczne i prawne) praktycznie nie do wykonania lub nie opłacalne, trzeba brać pod uwagę rozszerzalność temperaturą materiałów. Można to wykonać za pomocą dwuwarstwowego komina systemowego ze stali szlachetnych - atestowanego - schować go w ścianie, a na przekroju stropu zrobić podłączenie ale i tak przez trójnik i trzeba zastosować jakiś kompensator wzdłużny (mieszkowy lub inny) inaczej rozwali komin.

Przejście komina ceramicznego systemowego przez strop ( i to jeszcze Teriva) możesz zrobić tylko w taki sposób, że zostawisz po co najmniej 5 cm z każdej strony komina (pustaka szarego) przestrzeń wolną którą wypełniasz wełną. Komin nie może być na sztywno ze stropem. Grozi to uszkodzeniem i za jakiś czas nieszczelnościami. Skrupulatny kominiarz a nawet kierownik budowy nie powinien tego odebrać. Tutaj połączenie tylko boczne przez trójnik.

Dodatkowo warto zrobić belki przy stropie wokół otworu przejścia komina aby później zabudować cegłą od piętra (po to belki) i wyjście przez dach. Przejście przez połać tylko z cegły pełnej - nie daj sobie wmówić przez fachury, że tak się robi oraz nie zostawiał tylko otynkowanego pustaka kominowego. Obróbka komina tylko pełna blach, bez tych taśm bo za kilka lat będziesz miał przecieki na 100%.

Komin systemowy zastosuj wraz z kanałem wentylacyjnym - wentylacje musisz mieć a jest łatwiej przy zespolonej niż przy kanale ceramicznym.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: pytanie o kominek

2015-05-16, 21:38

Tak przy temacie stropów to jak ktoś jest przed to polecam strunobeton, zamiast tej gównianej terivy, jest taniej - odpada robocizna bo wylewa się tylko wieniec i łączenia płyt (które mogą mieć nawet 9m długości bez podparcia), a płyty pod wymiar są montowane w cenie. Jedyny minus to późniejsze wiercenie i kucie w betonie B50 :-P
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Moderator Kojot
Moderator
Posty: 4526
Rejestracja: 2010-12-06, 16:21
Lokalizacja: warszawa

Re: pytanie o kominek

2015-05-16, 21:49

z tego co wiem terivie wycofano atesty czy coś tam i generalnie już tego nie produkują jeżeli ktoś sobie zrobi to raczej z zapasów magazynowych ;-) i raczej trzeba trzymać sie projektu i specyfikacji a nie polecania :-P :-D chyba że masz kierownika , inspektora co sie podłożą :lol:

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: pytanie o kominek

2015-05-17, 01:34

z tego co wiem terivie wycofano atesty czy coś tam i generalnie już tego nie produkują jeżeli ktoś sobie zrobi to raczej z zapasów magazynowych ;-) i raczej trzeba trzymać sie projektu i specyfikacji a nie polecania :-P :-D chyba że masz kierownika , inspektora co sie podłożą :lol:
Firma wystawia atest na to (niestety za dodatkową dopłatą), ale ja nie reklamuje która, ja miałem w projekcie monolit zmieniony na terive, ale zrobiłem oczywiście inaczej ;)
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Awatar użytkownika
tomekas20
Posty: 872
Rejestracja: 2008-06-30, 09:26
Lokalizacja: POZNAN

Re: pytanie o kominek

2015-05-17, 20:48

dlaczego stropy Teriva są takie złe ? z tego co widzę na budowach chyba z 85%(ja osobiście widziałem na wszystkich budowach taki strop podczas robienia instalacji elekt.)budów domów jednorodzinnych taki się wykonuje,taki jest w projektach ,stosowany od dawna ,wiec co jest nie tak z nimi?

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: pytanie o kominek

2015-05-19, 22:08

dlaczego stropy Teriva są takie złe ? z tego co widzę na budowach chyba z 85%(ja osobiście widziałem na wszystkich budowach taki strop podczas robienia instalacji elekt.)budów domów jednorodzinnych taki się wykonuje,taki jest w projektach ,stosowany od dawna ,wiec co jest nie tak z nimi?
Cena wysoka, słaby, jak masz monolit to zbrojenie jest o niebo lepsze niż tego, jak masz płyty struno to masz beton B50 i porządne zbrojenie a nie jak przy terivie w najlepszym przypadku B20 z gruchy + niezamocne pustaki. Fakt stać będzie tak samo jak domy bez wieńca na skosach - ale ja przynajmniej wiem, że jak pierdyknie (KGHM pod spodem) albo jak zawieje to mam większa szanse, że wszystko będzie całe.
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Wróć do „KASZTANIENIE”