Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Klubowicz troll73
Klubowicz
Posty: 707
Rejestracja: 2015-01-28, 14:28
Lokalizacja: Warszawa/Soboklęszcz
Model Explorera: II OHV

trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-13, 09:30

na jednym z polskojęzycznych portali wpadło mi w oko, zgrabnie napisane ;)


Husaria to polska formacja kawaleryjska powołana do życia uchwala Sejmu I Rzeczpospolitej na początku XVI wieku. Ze względu na szereg spektakularnych zwycięstw nad wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem uznana jest za jedna z najlepszych i najwybitniejszych formacji wojskowych w dziejach świata. Husaria nie przegrała żadnej bitwy przez ponad 120 lat, w latach 1500 - 1620! Przez 200 lat siała paniczny strach i grozę wśród przeciwników I Rzeczpospolitej. Najemnicy zaciągający się do armii przeciwnych zastrzegali sobie w kontraktach, ze nie będą walczyć z husaria polska. Husarie próbowali skopiować Rosjanie, ale kompletnie bez powodzenia.

"Gdy w lśniących zbrojach, z łopoczącymi na wietrze proporcami zawieszonymi na kopiach i z szumem przyczepionych do pleców skrzydeł ruszali pod Wiedniem do decydującego ataku, walczący u ich boku niemieccy żołnierze przystanęli i w milczeniu podziwiali ruszających do szarży husarzy."

"Rzadko która formacja w historii świata, przez tak długi czas utrzymywała się na szczycie. Żołnierze Aleksandra Wielkiego, Napoleona, czy Karola XII, oni wszyscy mieli swoje wielkie chwile, lecz trwały one mniej więcej... dwie dekady. Tymczasem husaria odnosiła spektakularne sukcesy przez dwa stulecia.".

Najbardziej spektakularne zwycięstwa husarii I Rzeczpospolitej to:

28 kwietnia 1512 w bitwie pod Lopusznem: 5000 Armia polsko- litewska rozbija 30.000 Armie Chanatu Krymskiego.

8 września 1514 w bitwie pod Orsza: 30.000 Armia polsko- litewska rozbija w pyl 80.000 inwazyjna Armie Moskiewska!

22 sierpnia 1531 w bitwie pod Obertynem: 5500 Armia polska rozbija w pyl 17.000 Armie Hospodarstwa Mołdawskiego.

19 sierpnia 1562 w bitwie pod Newlem: 4000 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 40.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego!

26 stycznia 1564 w bitwie pod Czasnikami: 4000 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 30.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego

17 kwietnia 1577 w bitwie pod Lubiszewem: 2.000 Armia polsko-litewska rozbija 14.000 Armie zbuntowanego Gdańska z zaciężnymi zawodowymi żołnierzami niemieckimi.

20 września 1580 w bitwie pod Toropcem: 2600 Armia polsko- litewska rozbija 4000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego.

27 czerwca 1581 w bitwie pod Mohylewem: 200 husarzy przez 7 godzin broniło miasta przed 30-tysięcznym wojskiem rosyjskim. Po kilku godzinach Polakom na pomoc przybyło około 300 kawalerzystów lekkiej jazdy, którzy razem przepędzili wroga spod miasta!

24 stycznia 1588 w bitwie pod Byczyna: 5500 Armia Rzeczpospolitej rozbija 6500 Armie austriacka Maksymiliana Habsburga. "Upokorzenie Maksymiliana Habsburga pod Byczyną, jego uwięzienie, rzucenie rękawicy jednemu z najpotężniejszych rodów Europy, który nie podjął żadnej interwencji, obawiając się otwartej wojny, jeszcze raz pokazały potęgę Rzeczypospolitej, będącej w stanie pokonać każdego rywala.."

20 października 1600 w bitwie pod Bukowem: 20.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 40.000 siły Mołdawian, Wołochów i Serbów.

25 listopad 1600 w bitwie pod Cutrea de Argesz: 1450 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 7000 Armie wołoską.

23 czerwca 1601 w bitwie pod Kokenhausen: 3000 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 5000 Armie Królestwa Szwecji.

25 września 1604 w bitwie pod Białym Kamieniem: 2000 Armia polsko- litewska rozbija 7000 Armie Królestwa Szwedzkiego.

24 września 1605 w bitwie pod Kircholmem: 3600 Armia I Rzeczpospolitej rozbija 14.000 Armie Królestwa Szwedzkiego.
"W bitwie tej 800 husarzy pod dowództwem Łaskiego w ciągu 8 godzin atakowało broniącą się armię szwedzką złożoną z najlepszych najemników ówczesnej Europy, osmy atak roznosi szwedzka armie.."

4 lipca 1610 w bitwie pod Kluszynem: 6500 Armia I Rzeczpospolitej rozbija w pyl 40.000 inwazyjna Armie połączonych sil: Cesarstwa Rosyjskiego 33.000 i Królestwa Szwedzkiego 7000!
".. W bitwie tej husaria wspięła się na absolutne wyżyny możliwości kawalerii. Piersiami swoich rumaków łamała dębowe płoty. Pokonała kobylice, pikinierów i kirasjerów. Wytrzymała ogień muszkietowy otwierany z minimalnej odległości (ledwo nie w bok [piechota] muszkiety naszym [husarzom] kładła). Nie zmógł jej ogień licznej artylerii. Przejechała w ciągu doby od kilkudziesięciu do nawet 120 km, walcząc przy tym kilka godzin w lipcowym słońcu, szarżując na przeciwnika nawet po dziesięć razy. I pokonała kilkunastokrotnie liczniejszego nieprzyjaciela! A wszystko to przy minimalnych stratach własnych – około 80 zabitych i 100 rannych."

Wkrótce potem Żółkiewski podchodzi pod Moskwę. Ma już 20 tysięcy żołnierzy. Z drugiej strony na Moskwę idą polskie oddziały Dymitra II Samozwańca i polskich magnatów. Zbliżają się tez oddziały polskie pod dowództwem Lwa Sapiehy.

9 października 1610 r. chorągwie polskie wkroczyły na Kreml. Car Wasyl wraz ze swoimi braćmi Dymitrem i Iwanem Szujskim zostali aresztowani. Jest to jedyny przypadek w historii, kiedy zajęta zostaje stolica państwa Rosjan!

29 października 1611 r. na Zamku Królewskim w Warszawie wzięty do niewoli car Rosji Wasyl IV Szujski i jego bracia złożyli hołd przed królem Zygmuntem III Wazą i majestatem Rzeczpospolitej. Z szacunkiem, uniżeniem i pokora w imieniu rosyjskiego państwa carów przysięgali posłuszeństwo na wieki.

Hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski odbył wjazd tryumfalny przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski, wiodąc ze sobą uwięzionych: cara rosyjskiego Wasyla IV Szujskiego, jego braci: Dymitra Szujskiego z żoną – wielką księżną Jekatieriną Grigoriewną, córką Grigorija Maluty Skuratowa i Iwana Pugowkę Szujskiego, Michaiła Szeina, niekanonicznego[a] patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Filareta.

Żółkiewski przedstawił ich Senatowi, podnosząc w swej przemowie zmienność szczęścia. Przed Zygmuntem III na tronie car Wasyl IV dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, wódz wojsk moskiewskich Dymitr Szujski bił czołem o ziemię a Iwan Szujski uczynił to trzykrotnie.

Król polski okazał wielka wyrozumiałość i wspaniałomyślność więźniom, dalszy żywot wiedli w pałacu na Mokotowie, a potem w zamku w Gostyninie. A wiadomo przecież co Wasyl Szujski zrobił z carem Dymitrem I Samozwańcem i jego polskimi gośćmi! Zostali bestialsko wymordowani! Car Szujski jest jedynym w historii zdetronizowanym Carem Rosji, który nie został zasztyletowany i zamordowany. O jego otrucie w późniejszym okresie podejrzewa się agenturę rosyjska. Chodziło o uprawomocnienie wyboru następnego cara w Moskwie.

Rosjan tak to BOLI do dzisiaj, jak bolało wcześniej!
Kiedy Rzeczpospolita osłabła to car Rosjan zażądał zniszczenia obrazów upamiętniających hold carów Szujskich (godne nazwisko!), a kiedy Rosjanie panoszyli się w Warszawie to zniszczyli pałac, łącznie z fundamentami, w którym ów hold się odbył, by pamięć o tym nie przetrwała !
Do potyczek z Rosjanami dodać należny Bitwę Warszawska i Bitwę nad Niemnem z 1920 odradzającego się z popiołów państwa polskiego, gdzie tez mieli spora przewagę liczebna! I dostali srogie lanie. W zasadzie 1 na 1, kiedy tylko Rzeczpospolita w miarę jako tako funkcjonowała poprawnie, Rosjanie nawet mając duża liczebna przewagę zawsze dostawali tęgie baty, dlatego dobierali sobie bandytów z zachodu i rodzimych zdrajców, tylko wtedy byli górą. Zawsze z premedytacja łamali umowy i traktaty, nigdy nie dotrzymywali słowa, zawsze jedno deklarowali, drugie myśleli, a trzecie robili.

Jeszcze w 1618 roku oddziały polskie Władysława IV szturmują Moskwę, szturm się nie udaje za sprawa zdrady dwóch minerów niemieckich.

We wrześniu 1621 w bitwie pod Chocimiem: 50.000 Armia I Rzeczpospolitej powstrzymała najazd 150.000 Armii Imperium Osmańskiego! ".. Trudno też pominąć epizod spod Chocimia (1621), kiedy to sam sułtan turecki Osman II, widząc jak garstka 600 husarzy pojedynczą szarżą rozbija 10 tys. jego najlepszych żołnierzy, rozpłakał się z bezsilności..."

20 czerwca 1624 w bitwie pod Martynowem: 5.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 10.000 Armie Chanatu Krymskiego.

25 czerwca 1629 w bitwie pod Trzciana: 4500 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 9.000 Armie Królestwa Szwecji.

16 grudnia 1637 w bitwie pod Kumejkami: 4000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 21.000 Armie Kozaków Zaporoskich.

30 stycznia 1644 w bitwie pod Ochmatowem: 19.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 20.000 Armie tatarska Chanatu Krymskiego.

27 lipca 1648 w bitwie pod Konstantynowem: 8.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 60.000 Armie Kozaków Zaporoskich.

10 lipca 1651 w bitwie pod Beresteczkiem: 65.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła w pyl 130.000 połączona Armie Kozaków i Tatarów Chanatu Krymskiego.

12 sierpnia 1654 w bitwie pod Szklowem: 3500 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 20.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego!

1 lutego 1655 w bitwie pod Ochmatowem: połączona Armia I Rzeczpospolitej 20.000 i Chanatu Krymskiego 15.000 rozbiła połączoną 50.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego i Kozaków Zaporoskich.

20 lipca 1657 w bitwie pod Czarnym Ostrowem: 28.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła połączoną 40.000 Armie: Mołdawian, Wołochów, Siedmiogrodzian i Kozaków.

28 czerwca 1660 w bitwie pod Polonka: 13.000 Armia I Rzeczpospolitej rozgromiła 24.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego!

20 września 1660 w bitwie pod Lubarem: połączona Armia I Rzeczpospolitej 35.000 i Chanatu Krymskiego 10.000 rozbiła 50.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego.

26 września 1660 w starciu pod Kutyszczami 140 husarzy rozgromiło 3500 żołnierzy Cesarstwa Rosyjskiego i Kozaków Zaporoskich.

4 listopada 1661 w bitwie Kuszlikami: 24.000 Armia I Rzeczpospolitej rozgromiła 40.000 Armie Cesarstwa Rosyjskiego.

11 listopada 1673 w bitwie pod Chocimiem: 30.000 Armia I Rzeczpospolitej pod dowództwem Lwa Lechistanu rozgromiła 35.000 Armie Imperium Osmanskiego.

24 sierpnia 1675 w bitwie pod Lesienicami: 6.000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 10.000 Armie Chanatu Krymskiego.

12 września 1683 w bitwie pod Wiedniem: połączona Armia I Rzeczpospolitej 29.000, Austrii i Niemiec 40.000 pod dowództwem Lwa Lechistanu rozbiła 130.000 Armie Imperium Osmańskiego.
"..Do ciekawego epizodu doszło np. w czasie odsieczy wiedeńskiej (1683r.), gdzie jak wiadomo przeprowadzono sławną szarżę. Wtedy to żołnierze wojsk sprzymierzonych (chodzi o Niemców i Austriaków, którzy wspólnie z Polakami uczestniczyli w odsieczy) wstrzymali mimowolnie natarcie, by móc podziwiać niesamowity widok jaki sprawiała szarżująca husaria."

9 października 1683 w bitwie pod Parkanami: połączona Armia I Rzeczpospolitej 24.000 i Austriaków 6.000 pod dowództwem Lwa Lechistanu rozbiła 36.000 Armie Imperium Osmańskiego.

11 czerwca 1694 w bitwie pod Hodowem: patrolujący pogranicze i mogący się wycofać 400 husarzy, jednak podejmują szaleńcze wyzwanie, przyjmują bitwę i zadaje agresorom w heroicznym boju tak potężne straty, ze powstrzymują i zniechęcają w ten sposób do najazdu na kraj 40.000 Tatarów Chanatu Krymskiego!

6 października 1694 w bitwie pod Uscieczkiem: 3000 Armia I Rzeczpospolitej rozbiła 12.000 połączona Armie Tatarów i Imperium Osmańskiego.

9 września 1698 w bitwie pod Podhajcami: 6000 Armia I Rzeczpospolitej zwycięża 15.000 Armie Chanatu Krymskiego.

"Husarze do końca swego istnienia zachowali godność i dumę ze znaku jeździeckiego jaki reprezentowali i nigdy nie pogodzili się z osłabieniem i znieważeniem jej statusu. Do końca byli wierni swym zasadom , świadomi roli jaką odegrali w naszej historii i w tradycji oręża europejskiego, a nawet światowego."

BYLI WIELCY I WSPANIALI, BĘDZIEMY O NICH PAMIĘTAĆ! Po wieki chwała i szacunek naszym wielkim przodkom, twórcom wspaniałego i wolnego państwa. Mieliśmy wspaniałych żołnierzy i wybitnych wodzów: Konstanty Ostrogski, Jan Zamoyski, Stanisław Żółkiewski, Jan Chodkiewicz, Stanisław Lubomirski, Piotr Kornasiewicz Sahajdaczny, Stanisław Koniecpolski, Stefan Czarniecki, Jeremi Wiśniowiecki, Jan III Sobieski zwany Lwem Lechistanu. Do pewnego momentu, kiedy takie pojmowanie ojczyzny i wartości jak "dobro wspólne, dobro najwyższe, Rzecz Najważniejsza - Rzeczpospolita " było na pierwszym miejscu. Oni byli żywymi herosami, świadomymi swoich umiejętności i swojej ogromnej siły. Gdy ojczyzna wezwała, zawsze stawali bez zastanowienia na granicach, często wydawać by się mogło w tak beznadziejnie niekorzystnych proporcjach, wielokrotnie odpierając w bezdyskusyjny sposób inwazje agresorów! Gdy tego pokolenia zabrakło, naród musiał drogo zapłacić za zaprzaństwo zdrajców: mordy, zesłania, wywózki, wynaradawianie! Chwała i szacunek narodowym bohaterom na wieki!!! Zawsze pamiętajcie z jakiej gliny jesteśmy ulepieni. A dziś tez odrzuca się tradycje, patriotyzm, historie w szkołach, wyprzedaje się majątek i ziemie za grosze, zdrajców chowa się z honorami, a naród się ogłupia, kreci się filmy uderzające w naród, promuje się dziwne wzorce, uważna się , ze to inni w Berlinie i Paryżu zadbają o nas, króluje " robta co chceta "...naród nie dbający o swoje interesy drogo za to płaci, prędzej czy później! Cały wiek XVIII zakończony rozbiorami to powolne gnicie narodu, jak teraz, od jednostek po masy, zupełny brak poczucia wspólnoty i odpowiedzialności. Otrzeźwienie przyszło dopiero po katastrofie. ..
692754476

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-13, 18:25

Tak właśnie, historie się wykorzystuje w celach politycznych, tylko po co na tym forum? Polecam poczytanie jakiejś książeczki zamiast "internetów", może wtedy łatwiej będzie zrozumieć tamte czasy, a następnie aktualną sytuację :-D.
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Awatar użytkownika
Klubowicz tomgrodzisk
Klubowicz
Posty: 187
Rejestracja: 2011-03-22, 17:23
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Model Explorera: ford explorer 4.0 1999r.

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-13, 20:19

A co w tym złego, że przytoczył piękna polską historie?
fanexplor tel.668357337

Klubowicz troll73
Klubowicz
Posty: 707
Rejestracja: 2015-01-28, 14:28
Lokalizacja: Warszawa/Soboklęszcz
Model Explorera: II OHV

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-13, 21:16

ehh Adrianie po uno czytanie ze zrozumieniem się kłania, napisałem wyraźnie, że jest ładnie napisane i podesłałem w KASZTANACH jako zajawkę
jak chcesz podyskutować o czasach "husarii" zapraszam na berbeluche do siebie, moja wiedza nie opiera się na internetach i nie popylam na rekonstrukcję tylko dlatego, że nie stać mnie na wyłożenie ponad 200kk na rynsztunek, tak jestem pasjonatem tej formacji jako najlepszej jednostki specjalnej w dziejach Polski
nawet jak kiedyś będzie mnie stać to jedyna rola przy mojej posturze to postać Sobieskiego (Jana Trzeciego) i mam nadzieję, że jakiś nordyk wytrzyma moje gabaryty :D
Powiadasz, że internety ok ale mam nadzieje, że kogoś zaciekawi temat i zacznie szukać czegoś więcej i tak jak jak zacznie czytać książki na tronie, gdzie z wiadomych względów będzie miał święty spokój :P :D
trochę mi majty opadły i nie chcę rozkręcać zadymy ale ciśnienie mi podniosłeś ...
z polityką mam tyle wspólnego co politycy z normalnymi ludźmi a więc mam ją głęboko w oku Saurona ;)
mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy i wrócimy w dyskusji świetność minionych wieków ( bez sarkazmu z mojej strony )

złośliwość: :P
jak chcesz, żeby było w temacie forum mogę podesłać jakąś zlepkę jak husaria rozwala exa :P :D
692754476

Awatar użytkownika
Klubowicz jacek4
Klubowicz
Posty: 5873
Rejestracja: 2008-06-18, 21:37
Lokalizacja: Warszawa-Pr.Płd.
Model Explorera: EX II 1996 OHV

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-13, 23:49

Fajnie się czytało, interesujące i szkoda że to już / jak na razie to historia.
Ps. ja też tam gdzie król piechotą to chodzę tylko poczytać, zawsze mi potem sterta pism zalega ;)
jacek4
kom. +48 515 276 140

W walce z ogniem nie ma kompromisów - są zwycięstwa, ale i czasem są porażki...
http://www.youtube.com/watch?v=NErhyfVwscU

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-14, 08:15

Zawsze pamiętajcie z jakiej gliny jesteśmy ulepieni. A dziś tez odrzuca się tradycje, patriotyzm, historie w szkołach, wyprzedaje się majątek i ziemie za grosze, zdrajców chowa się z honorami, a naród się ogłupia, kreci się filmy uderzające w naród, promuje się dziwne wzorce, uważna się , ze to inni w Berlinie i Paryżu zadbają o nas, króluje " robta co chceta "...naród nie dbający o swoje interesy drogo za to płaci, prędzej czy później! Cały wiek XVIII zakończony rozbiorami to powolne gnicie narodu, jak teraz, od jednostek po masy, zupełny brak poczucia wspólnoty i odpowiedzialności. Otrzeźwienie przyszło dopiero po katastrofie. ..
Czytałem ze zrozumieniem, może jestem idiotą, wytłumacz mi w takim razie co to ma wspólnego z historią?
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Klubowicz troll73
Klubowicz
Posty: 707
Rejestracja: 2015-01-28, 14:28
Lokalizacja: Warszawa/Soboklęszcz
Model Explorera: II OHV

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-14, 09:36

na prawdę trzeba to tłumaczyć?
nie będę cytował tylko rozpisze ogólnie na swoim przykładzie ( bardziej na historii swojej rodziny )
znam dosyć dobrze drzewo do pradziadów, mieszanka z dawnych terenów Rzeczypospolitej
Ze strony ojca dziadek pochodził z zaścianku ukraińskiego, babcia mieszczanka z Legionowa
Ze strony matki dziadek niemiecki komunista (przesiedział wojnę w Dachau ) babcia szlachcianka z Wielkopolski
Rodzinę dziadka z Ukrainy wymordowało bydło "bandery" ( przeżył on i brat o szczegółach nie będę pisał )
Kamienice babci zajęli "ruscy" i rodzinę wypędzili na "ziemię odzyskane" i w czasie tej wycieczki dziadkowie się poznali
ze strony matki o dziadku wiem niewiele, pochodził z rejony Kolonii, zadarł z nazistami i wylądował w obozie
babcia popełniła mezalians, rodzina z tradycjami wojaczki od dziewiętnastowiecznych powstań, przez powstanie wielkopolskie i czynną służbę w okresie międzywojennym, przedwojenny narzeczony w armii Andersa a tu ślub z niemieckim komunistą ;)
podsumowując, znam historie swojej rodziny, to skąd pochodzą i przekazuje tą wiedzę swojemu synowi - więcej chyba nie trzeba pisać w tym temacie

Mój syn chodzi raczej do dobrej szkoły, do gimnazjum też nie najgorszego i na pierwszych wywiadówkach zawsze dostawaliśmy program nauczania z danych przedmiotów
nie oceniam nauki historii w szkole, że jest tendencyjna ( zawsze w jakiś sposób jest ) ale ilość godzin i pocięcie materiału jest karygodne
o ziemi i majątku ( tym co się z nim stało po 91 roku nie będę pisał ( mam nadzieję, że nie trzeba )
kolejna sprawa, to pierwszy z brzegu przykład - pogrzeby kiszczaka i jaruzela, przez wzgląd na zmarłych się nie rozpiszę
odnośnie kinematografii, zadam ci pytanie :) widziałeś kiedyś film o rzezi Indian czy mordowaniu czarnych w czasie wojny secesyjnej? a może o samosądach na skośnych po ataku na Perl Harbor?
Można by o tym długo pisać, poza filmem poczytaj listę płac i sponsorów po filmie a nabierzesz głębszego spojrzenia ;)
O promowaniu dewiacji w mediach i polityce nie będę się rozpisywał szkoda prądu.
Pasują ci wzorce unijne? Pasuje ci system nakazowo rozdzielczy euro kołchozu? Wiesz ja trochę pamiętam "poprzedni" system i dla mnie w codziennym życiu niewiele się zmieniło ale mogę się mylić
Obecnie zawalono nas "poczuciami" a prawdziwe wartości zeszły na psy
podsumowując państwo pozbawione elit, majątku, przemysłu, armii, sprawnych struktur istnieje tylko teoretycznie jak to ujął jeden "pan" zagryzając ośmiorniczki i niestety ma racje

dla przypomnienia nie jestem za żadną opcją polityczną bo takich opcji w chwili obecnej nie ma ( może za dwa, trzy pokolenia )
wg obecnych standardów, jestem ksenofobem, rasistą, narodowcem i dobrze mi z tym :)
692754476

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-17, 16:35

Dzięki za podzielenie się swoim drzewem, ja swoje zostawię dla siebie, jest tak samo pospolite jak twoje i innego przeciętnego Kowalskiego:) Co do szkoły, czy twoim zdaniem jak ktoś ci w szkole wbija więcej lub mniej rzeczy, które cię nie interesują zrobi to jakąś różnicę? A czy jak ktoś niewiele mówi o tym co cię interesuje robi to jakąś różnicę? Szkoła ma zapewnić ogólną widzę i przygotować cię do życia i pracy, a to czym się zajmiesz to już twoja sprawa. Ja się zawsze interesowałem historią i bynajmniej nie musiała mnie do tego zachęcać szkoła, zaś moja konkubina :) nigdy się nie interesowała historią, nasza edukacja była podobna ona tylko zmarnowała bezpowrotnie czas na lekcjach historii.
Co do majątku nikt nikomu sprzedawać ziemi nie karze, to co chciała poprzednia władza zrobić i aktualna zrobiła 5 razy gorzej w sprawie blokowania sprzedaży ziemi to jest wielka głupota a po dupie dostaną najbardziej rolnicy, pomijam że to podejście jak za komuny (tyle, że kolorek z czerwonego się na purpurowy zmienił).
Co do naszych byłych generałów zgodzę się z tobą, nie należało im się nic oprócz paki, ale pewnie były jakieś układziki komuna żeby padła musiał się ktoś dogadać i uważam, że dobrze że się dogadali bo dalej byśmy czekali na paczuszki od rodziny z za granicy, zamiast iść do sklepu i sobie to kupić. Co do kinematografii nie wiem co ona ma do tematu, wszyscy ściemniają ja tam wolałbym żebyśmy byli wyjątkiem od złej reguły niż jej potwierdzeniem, ale rozumiem że tak sobie tłumaczysz aktualną cenzurę i komentarze co do poniektórych filmów.
Wzorce unijne zdecydowanie bardziej mi pasują niż wzorce katolickie, są mniej obłudne aczkolwiek dalekie od ideału i nieco utopijne. Ja też pamiętam poprzedni system i uważam że się wszystko zmieniło, chyba że ktoś miał jakieś plusy należąc do partii, ja nie - mojego ojca zwolnili z pracy po pamiętnych strajkach i odbijało się to na nas przez następne lata. Teraz mogę uczciwie pracować, a jak ktoś ma lepiej ode mnie to trudno wiem, że gdybym się bardziej postarał też miałbym szansę. Tak jak pisałem historią się interesuję, ale nie patrzę na nią z dumą - nie jesteśmy wcale lepsi lub gorsi od innych, a to czy ktoś jest wartościowym człowiekiem nie zależy od narodowości i przeszłości jego rodziny tylko od niego samego. Ja też nie jestem za żadną opcją polityczną, natomiast jestem przeciw głupocie i radykalizmowi - bez znaczenie czy zmierza w lewo czy w prawo.
Też możesz mnie nazwać nawet lewakiem, jak chcesz choć komuchów nie lubię, ale ostatnio nikomu nie jest potrzebna głębsza analiza, żeby kogoś zaszufladkować.

Ale odeszliśmy od tematu twój pierwszy tekst dalej uważam za polityczny, szkoda że nie zakończyłeś go na owej historii :)
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Klubowicz troll73
Klubowicz
Posty: 707
Rejestracja: 2015-01-28, 14:28
Lokalizacja: Warszawa/Soboklęszcz
Model Explorera: II OHV

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-17, 18:55

alo :)

wiesz ja podzieliłem się z tobą kawałkiem historii ( oceniając tylko to co w jakiś sposób mnie zahacza ) bez nacisku politycznego a w twoim wywodzie widzę ocenę tego co napisałem a historii brak ;)
ja się nie podejmę oceny, za cienki jestem pomimo wiedzy trochę odbiegającej od przeciętnej ;)
nie jestem katolikiem ( zostałem wychowany w wierze katolickiej ) ale jak mam wybierać miedzy wzorcami katolickimi a "unijnymi" bliżej mi do katolickich ( mając nadzieję na pozytywne zmiany ) niż do szmatogłowych jednopłciowców, których zmienić się nie da
co do poprzedniego systemu i obecnego, chodzi mi o to, że w jednym i drugim trzeba się odnaleźć a zmieniła się tylko "waluta"
co do kinematografii, nie znam innego państwa, które pluło by we własne wartości historyczne
myślisz, że przeciętny kowalski miał jakiś wpływ na to co działo się z państwowym majątkiem po 92 roku?
doczytałeś może co stało się z polskim przemysłem po wstąpieniu do euro kołchozu?
to są dla ciebie wartości? myślisz, że jak masz szkiełko w domu dostęp do netu zarabiasz kaskę to to podnosi twój system wartości? wyprowadzę cię z błędu, opierasz się na wartościach w których ktoś inny trzyma przełącznik
przykre takie podejście, brak poszanowania korzeni, tradycji, osiągnięć. Rozumiem, że dzieciom przekazujesz swoje wartości albo unijnych komisarzy?
na berbeluchę raczej się nie umówimy, bawimy się w dwóch przeciwległych kontach piaskownicy ;) z mojej strony eot
692754476

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-17, 21:44

Mi do szmatogłowych jest daleko, nie akceptuje radykalnego islamu, jestem przeciw bezsensownemu wpuszczaniu wszystkich, jak leci jest to bardzo nieodpowiedzialnie, szczególnie, że to amerykanie nawarzyli tego gówna a nie my. Wiem jednak, że tak jak u nas nie można wszystkich mierzyć jedną miarą i wielu z tych ludzi ma gdzieś wiarę i chce po prostu żyć w spokoju.
Co do kinematografii to chyba masz zaległości :), no i sorry ale np. AKowcy co tłukli żydów po wojnie w Polsce nie są dla mnie bohaterami, ja mam świadomość, że to tylko niewielki odsetek ale tak było i lepiej o takich rzeczach wiedzieć, a nie tylko zadzierać główkę do góry i być dumnym Polakiem.
Polski przemysł, nie leży przez Unię, leży przez chciwość i nieudolność naszych władz (rozpieprzony został przed wejściem do unii przez tych co się chcieli szybko dorobić) i choć nie głosowałem za przystąpieniem do uni, moje zdanie się po latach zmieniło - stwierdzam że ktoś musi nasz rząd za gębę przytrzymywać. I jeszcze jedno co do tego przemysłu sprawdź sobie na przykładzie mojego miasta jakie były pomiary metali ciężkich na początku lat 90 jakie są teraz (z tego co pamiętam arsen tylko kilkukrotnie przekroczony kiedyś świeciliśmy w nocy), tak dla mnie jest wartością żyć zdrowiej lepiej i dłużej.
Zawsze ktoś trzyma przełącznik, czy to kościół, monarchia czy korporacje tego nie unikniesz, i twoje wartości czerpane z historii narodu polskiego nic tu nie zmienią, jak się jeszcze łudzisz to zazdroszczę :).
Na berbeluchę umawiaj się z kim chcesz ze mną nie musisz, ja tam nie mam takich problemów i rozumiem, że ktoś ma inny pogląd na świat niż ja, takiego podejścia i tobie życzę :)
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Klubowicz troll73
Klubowicz
Posty: 707
Rejestracja: 2015-01-28, 14:28
Lokalizacja: Warszawa/Soboklęszcz
Model Explorera: II OHV

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-17, 22:31

ehh miałem nie pisać ale niech będzie ;)
z tym islamem przypomniała mi się anegdota ;)
masz zjeść pięć ciastek, przychodzi nie bardzo lubiany i wsadza sobie jedno w oko saurona, niestety nie wiesz które i co robisz? ( odpowiadać nie musisz to tylko anegdota )
polemizował z tobą nie będę jak podajesz "fakty" podaj źródła historyczne
z tego co piszesz wynika, że nie jesteśmy zdolni do samostanowienia? żyć można długo i szczęśliwie tylko dlaczego w kolonii ?
to tyle "polemiki" ;)
mam prośbę zapodaj jakieś wartości których się trzymasz np honor i wzorem jest ten i ten
odwaga i wzorem jest ten i ten, miłość do ojczyzny i tak dalej i tak dalej ;)
692754476

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 3080
Rejestracja: 2007-08-02, 21:48
Lokalizacja: Dolny śląsk
Model Explorera: Ex 2002 4.6 V8; 2012 Camaro 45th 6.2

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-18, 01:26

Wiesz gdyby nie ta kolonia, to bylibyśmy wiele lat do tyłu, widzę że ty żyjesz faktycznie w świecie przeszłości i pewnie dalej żywisz urazę do wszystkich państw dookoła za to że nas tak skrzywdzili ;) Silnego państwa nigdy nie będzie, jak będziemy się z wszystkimi bez sensu napieprzać, a tak teraz to wygląda. Co do przytaczania, to się w to nie bawmy zaraz będziesz pisał, że to ubecka prowokacja itp. :) i dalej będziemy temat kontynuować a sensu ja już nie widzę.
Na wzorce i hasła patrze z dystansem - rzeczywistość jest daleka od tego co się opisuje i pokazuje, pomijam że wyrażenia które podałeś dla dwóch różnych osób będą całkowicie coś innego oznaczać.
Na tym skończmy tą rozmowę, jak dla mnie do niczego nie prowadzi i to nie jest miejsce na nią co było sednem sprawy.
Był Ex2 97', Ex2 95' i ex2 99'. Jest ex 3 02'

Awatar użytkownika
rkosa
Posty: 324
Rejestracja: 2007-08-07, 08:35
Lokalizacja: Elbląg
Model Explorera: były, ale się zmyły

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-18, 14:41

troll73: wszystko pięknie, ładnie, historyjka opowiedziana, ale ... niedokończona.

Dlaczego husaria była tak skuteczna?
1. Taktyka: husaria w tamtym okresie była skuteczna ze względu na zaufanie innych armii w skuteczność broni palnej. Do natarcia husarzy ruszali w luźnym szyku, więc artyleria czy salwy z muszkietów powodowały znikome straty. Dopiero w odległości poniżej 100 metrów od wroga jeźdźcy ciasno zbliżali się do siebie. Jeżeli nawet któryś z jeźdźców lub koni został wtedy postrzelony, to w "amoku" i tej ciasnocie jechał dalej, bo nie miał wyjścia.
2. Broń: husarska kopia - długa (>5m), lekka, a zarazem sztywna. Po pierwszym uderzeniu rozpadała się, ale w ręku husarza przeważnie pozostawały 2-metrowe odcinki, którymi mógł dalej walczyć.
3. Konie: to chyba najważniejszy element. Specjalnie hodowane konie, które były wytrzymałe, a zarazem zwrotne. W grupie tworzyły swoisty taran, natomiast pojedynczo śmigały jak koniki tatarskie. Przez to chorągwie husarskie mogły tak szybko zmieniać pozycje podczas bitwy i ponawiać ataki.

Dlaczego Moskwa po jej zdobyciu nie mogła zostać w polskich granicach?
Bo polityka i wiara we własną siłę była złudna.
"Co? Naszą husarię ktoś pokona?", "Ivan mi tanio oddał tuzin koni, a jeszcze dorzucił do tego młodą córkę z dużym posagiem na żonę. No i co ja mam 70-letni szlachcic zrobić z taką młodą dziewką?."
To jest chyba nasza narodowa wada, bo już parokrotnie w historii Polski się powtarzała.

Czy wiesz jak ta duma polskiej armii z XVII wieku skończyła?
Utrzymanie husarza kosztowało krocie. Wystawienie jednego zbrojnego w polskiej wersji kosztowało równowartość wsi. Na wystawienie husarza stać więc było tylko najbogatszych. Początkowo najdroższe były konie, uzbrojenie, ale potem taki "pan magnat, bogaty szlachcic" też chciał się pokazać od ładniejszej strony i zaczął przywdziewać ozdobne fatałaszki, skóry dzikich kotów, klejnoty. Panisko, nie dość, że z grubym brzuchem nie chciał sztuki wojennej ćwiczyć, to jeszcze w politykę się zaczął wdawać, a tym samym morale żołnierzy jego upadało coraz bardziej. Ani walki, ani pieniędzy. Jak się skarbczyk odchudził po pewnym czasie, to i nie było stać takiego paniska na utrzymanie swych coraz bardziej "ozdobnych eunuchów". Na koniec husaria skończyła jako wojsko paradne.

Co do twojego rasizmu i dumy narodowej:
1. Konie husarzy to była mieszanka polskich ras z tymi od "szmatogłowych".
2. Husarze, to nie jest typowo polska jednostka bojowa - wymyślono ją w prawosławnej Serbii (siet, Rosja też jest prawosławna), a Polacy ją tylko udoskonalili.
Tak więc ta twoja duma narodowa, to nic innego jak dobrze wyszkolona, płatna armia, która została podpatrzona u innych, zmodyfikowana i odpowiednio pokierowana przez wybitnych dowódców (przynajmniej na początku jej istnienia).

Co do nazwisk wymienionych w twoim pierwszym poście: wszystko pięknie ładnie, tylko żeby w tamtych czasach być kimś, to należało pochodzić z bogatego domu, zdobyć wykształcenie (najczęściej były to szkoły w Europie Zachodniej - obecnie UE), odznaczyć się bohaterstwem i ... dyplomacją.
Co ciekawe, na te właśnie osoby powołują się dzisiaj grupy narodowe (a raczej faszystowskie). No cóż, zamiast ciężko pracować w Polsce i budować jej nowy wizerunek, to zaczęli swoje kariery od zostania przedstawicielem w europarlamencie. No dobra, mówią, że chcą to rozwalić od środka, ale niech pobierają tę pensję w złotówkach, np. zamiast 4000 EURO, niech weźmie 4000 PLN. Wtedy będę mówił o nim patriota.
troll73: patrząc na twoje wypowiedzi, to w XVII w. mógłbyś jedynie za parobka robić i sprzątać gówno spod konia husarza.

Co do korzeni rodzinnych: jam jest potomek Franciszka Nikodema Kossakowskiego, starosty łomżyńskiego, który m.in. do bitwy pod Kircholmem własnym sumptem wystawił chorągiew kopijników (ponad 100 koni). Walcząc pod komendą Tomasza Dąbrowy poprowadził uderzenie husarii na rajtarię von Mansfelda.
Jest: Mazda Premacy
Było: BMW E34, Fiat 126p, Seicento, Ford Escort, Explorer I, II, Fiesta, Mondeo, Honda Civic, Isuzu Trooper, Mazda 121, 323F, Opel Corsa, Peugeot 205, Renault Safrane, SAM (Muscel+UAZ), UAZ 3.0d

Awatar użytkownika
Klubowicz wit.rys
Klubowicz
Posty: 2187
Rejestracja: 2013-03-17, 09:36
Lokalizacja: Chyrzyna-podkarpacie
Model Explorera: już nie ...

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-18, 14:54

Obrazek

luzik panowie, luzik ... i psssyt ;D
Witold
(604902478, wit.rys@gmail.com)

Awatar użytkownika
rkosa
Posty: 324
Rejestracja: 2007-08-07, 08:35
Lokalizacja: Elbląg
Model Explorera: były, ale się zmyły

Re: trochę historii skopiowane z internetów :)

2016-04-18, 16:00

U mnie jest luzik, jestem właśnie "Tu i Teraz" - robię swoje i nic mnie nie obchodzi.
Ale czasami jak popatrzę na poprańców uczących (czyt. narzucających swoją wersję) historii, którzy wytatuowali sobie symbol Polski Walczącej i krzyczą na ulicy "precz z żydami", albo pozdrawiają się prosząc o 5 piw, to zaczynam się gubić - czy na pewno chcę jeszcze w tym kraju mieszkać :-(
Jest: Mazda Premacy
Było: BMW E34, Fiat 126p, Seicento, Ford Escort, Explorer I, II, Fiesta, Mondeo, Honda Civic, Isuzu Trooper, Mazda 121, 323F, Opel Corsa, Peugeot 205, Renault Safrane, SAM (Muscel+UAZ), UAZ 3.0d

Wróć do „KASZTANIENIE”