Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
Hubi
Posty: 4159
Rejestracja: 2007-08-14, 13:07
Lokalizacja: Warszawa/Świnoujście
Model Explorera: EX I 1994 hotwheels

automatyczne sprzegiełka - diagnostyka

2011-04-30, 20:54

Diagnostyka automatycznych sprzęgiełek napędu 4x4

Krótka instrukcja opisująca jak sprawdzić czy automatyczne sprzęgiełka działają poprawnie.
Napisana w oparciu o informacja znalezione na amerykańskim forum.
http://www.explorerforum.com/forums/sho ... p?t=206722

1. Ustaw drążek zmiany biegów w pozycji "P" i zabezpiecz auto hamulcem postojowym.
2. unieś na podnośniku lewe przednie koło
3. znajdź krótki wał łączący skrzynie biegów z przednim mostem.
4. obróć tym wałem - nie powinien stawiać większych oporów. Powinieneś widzieć półoś wychodzącą z mostu, która łączy się z kołem. Powinna się obracać wraz z wałem wychodzącym ze skrzyni.
5. po jednym/dwóch obrotach sprzęgiełko powinno się zablokować i koło powinno zacząć się kręcić
6. przytrzymaj wał tak aby przestał się kręcić. Obróć kołem w tym samym kierunku, w którym dotychczas się obracało. Powinno ono obrócić wałem.
7. ponownie zatrzymaj wał. Obróć kołem w kierunku przeciwnym do dotychczasowego. Powinieneś poczuć jak rozłącza się sprzęgiełko i koło powinno zacząć obracać się bez większych oporów bez obracania wałem
8. obróć wałem w kierunku przeciwnym niż dotychczas. Półoś powinna również się obracać.
9. po jednym/dwóch obrotach sprzęgiełko powinno się zablokować i koło powinno zacząć się kręcić
10. przytrzymaj wał tak aby przestał się kręcić. Obróć kołem w tym samym kierunku, w którym dotychczas się obracało. Powinno ono obrócić wałem.
11. ponownie zatrzymaj wał. Obróć kołem w kierunku przeciwnym do dotychczasowego. Powinieneś poczuć jak rozłącza się sprzęgiełko i koło powinno zacząć obracać się bez większych oporów bez obracania wałem
12. ten sam test powtórz na drugim kole po uprzednim podniesieniu auta z drugiej strony.
w EXI nie ma rzeczy trudnych - czasem tylko są czasochłonne :chillout: 517015460

Wróć do „SILNIK I UKŁAD NAPĘDOWY”