Rejestracja na forum została wyłączona. Obecnie forum pełni rolę archiwum wiedzy zebranej na przestrzeni lat.
szymonfx

wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 09:31

W związku z tym . że moje wisko chodziło jak chciało i tak naprawdę nie ma nad nim kontroli czy załączone czy też nie , postanowiłem je wyeksmitować i zamontować elektryczny wentylator . Po odkreceniu wisko , pojechałem na lokalny szrot i dopasowałem wentylator od reno megan 1,9 diesel . Jest dlatego dobry bo : ma dużą wydajność i jest wąski ! a to bardzo ważne bo między trzpieniem silnika a chłodnicą jest 11 cm . Po dospawaniu ramki montującej wentylator na dolne uchwytki i przykręceniu go do chłodnicy , zabralem sie za elektrykę . Kupiłem termostat elektroniczny z wyświetlaczem i ustawianą temperaturą a także regulowaną histerezą ( przedział temperatury w jakim ma załączać i wyłączać przekaźnik termostatu ) .Dwa popołudnia i gotowe . Teraz mam kontrolę nad temperaturą płynu chłodzącego , mogę ustawić jaką chce temperaturę "wody" i wiem kiedy mi się wentylator włącza . Dodatkowo zamontowałem na masce wylot ciepłego powietrza z wentylatorem sparowanym z dużym i kiedy wentylator chłodnicy mi się załącza ten mały też się załącza i usuwa gorące powietrze z komory silnika na zewnątrz . System jest tak sprawny ( przeszedł nawet moje oczekiwania ) , że w nascie sekund obniża temperaturę płynu o kilka stopni . Fotki wstawię tylko trochę mróz zelży .

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 09:40

i to jest wlasnie rozwiazanie ktore schlodzi skutecznie exa - przede wszystkim wyrzut goracego powietrza poza komore silnika bo to glowny problem jest.

Czekam z niecierpliwoscia na fotki, jesli mozesz podaj oznaczenia albo linki jesli kupowales online do elementow elektrycznych tego zestawu - termostat etc. Dawales dodatkowo pstryczek ktory na zadanie wylaczy wiatraki ? np przy przejezdzaniu przez wode :)
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 754
Rejestracja: 2009-12-17, 16:26
Lokalizacja: Glasgow

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 11:14

Kurcze, to brzmi ciekawie :scratch: Czekam na zdjęcia :-D
Był Exik II z '95r. 4,0+ LPG- teraz śmiga w Kwidzynie :((
Lincoln Continental (przejściówka) z '88r. 3,8 +LPG
Była też nasza "panna"- Nissan Almerka 1,4S z '96r... teraz jeżdzi w Iławie :((

Monika i Rafał
+48 505 964 924, +44 7706 549044

szymonfx

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 14:01

nie muszę mieć pstryczka , bo mogę odpowiednio zapodać mu tak temperaturę że włączy sie dopiero przy 120 albo przy 1 stopniu ( regulacja jest od 0 - 150 * C ) , za chwile zapodam zdjęcia , tylko zejdę na dół :).

http://sklep.avt.pl/p/pl/47147/termosta ... ntazu.html

tyle , że mój ma zakres do 150 * ( ale na tej stronie gdzieś on musi być )
Ostatnio zmieniony 2010-01-26, 14:14 przez szymonfx, łącznie zmieniany 1 raz.

szymonfx

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 17:26

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
na niebieskim wyswietlaczu z lewej strony pokazuje mi aktualną temperaturę a z prawej temperaturę jaką nastawiłem na załączenie wentylatorów , zielona dioda pokazuje mi , ze wentylatro nie chodzi a jak zmieni sie na czerwone to chłodzi . Ta gałka z prawej to pokretło regulacji temperatury . W tym pudle bedzie jeszcze wyłącznik halogenów na bagażniku dachowym ale to na wiosenkę jak będzie cieplej ;-)
Ostatnio zmieniony 2010-01-26, 17:31 przez szymonfx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 754
Rejestracja: 2009-12-17, 16:26
Lokalizacja: Glasgow

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 18:16

S U P E R ! ! ! ! ! ! :pada: :pada: :clap:
Był Exik II z '95r. 4,0+ LPG- teraz śmiga w Kwidzynie :((
Lincoln Continental (przejściówka) z '88r. 3,8 +LPG
Była też nasza "panna"- Nissan Almerka 1,4S z '96r... teraz jeżdzi w Iławie :((

Monika i Rafał
+48 505 964 924, +44 7706 549044

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 18:25

szymonfx opisalbys dokladnie sposob podlaczenia na zasadzie "podlaczenie wiatraka dla idiotow..." :) ? To ciekawe bardzo rozwiazanie i pewnie wiele osob skusiloby sie na zrobienie tego samodzielnie - wlacznie ze mna :D
Podpinales sie pod firmowy/seryjny czujnik temperatury cieczy ?
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

szymonfx

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 19:07

termostat sam ma czujnik , tyle że na płytce a ja go wyprowadziłem przewodem i zamontowałem na wężu który wychodzi z bloku przy termostacie . Dlatego mogę kontrolować dwa wskazania temperatury - na małym obiegu poprzez oryginalny wskaźnik w liczniku i duży poprzez ten mój zamontowany na dużym obiegu .

Jeśli chodzi o wentylator to podłączyłem go bezpośrednio do akumulatora ale przez przekaźnik który jest zapinany przez termostat elektr. Oczywiście bezp. do aka ale z bezpiecznikiem 25A , bo jednak na samym rozruchu wentyl potrzebuje trochę prądu .
Zrobię rysunek i pokaże mniej wiecej o co chodzi
Ostatnio zmieniony 2010-01-26, 19:14 przez szymonfx, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:02

super szymon
:)

ja już powoli zacząłem szukać/motać wylot na masce - a tu masz Ci - ubiegłeś :)
bo temperatury w tropikach i górkach latem za wysokie niestety pod maską

napisz proszę skąd/gdzie/jaki kupiłeś wiatrak wyciągający na maskę oraz ten wylot powietrza na masce, bo dokładnie to będe robił

dodatkowo mam już dodatkowe wiatraki na dwie chłodnice asb, ale czekam na cieplejsze warunki bo dzisiaj rano -20 :D

Awatar użytkownika
kra
Posty: 1143
Rejestracja: 2007-07-26, 21:06
Lokalizacja: /'\dln.śl./'\
Kontakt: Strona WWW

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:06

Ja się tam nie znam ale na schemacie to ten mały wentylatorek chyba też dobrze, żeby był na bezpieczniku?

Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 471
Rejestracja: 2008-01-24, 20:34
Lokalizacja: Środa Wlkp - Koszuty

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:10

Ja się tam nie znam ale na schemacie to ten mały wentylatorek chyba też dobrze, żeby był na bezpieczniku?
Właśnie o tym samym myślałem , po za tym super sprawa.
Skazany na bluesa
Mając samochód z napędem 4x4 zakopiesz się w bardziej niedostępnym miejscu...

Awatar użytkownika
Rad-T
Administrator
Posty: 10016
Rejestracja: 2007-06-22, 20:46
Lokalizacja: Kampinos
Model Explorera: SOHC 99, OHV Sport 92
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:17

super !!! :) dzieki za opracowanie, niech sie tylko cieplej zrobi bo nawet w garazu mam teraz 1*C :D
Remont SOHC in progress... the end...
...Cars don't talk back they're just four wheeled friends now...

Awatar użytkownika
Moderator starwind
Moderator
Posty: 4858
Rejestracja: 2008-08-12, 20:49
Lokalizacja: Malbork
Model Explorera: '96 3" lift 32"BFG MT
Kontakt: Google+

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:21

ja już myślę od jakiegoś czasu nad wentylacją bo chce sobie dół zabudować
Niech Moc Będzie z Nami :lol:
Adam

szymonfx

Re: wisko - wentylator elektryczny

2010-01-26, 21:59

wentylator mały też jest , tyle że nie narysowałem ( bo to tak na szybcika było ) , wylot powietrza kupiłem na allegro , kupiłem jako wlot na maskę . Mały wentylator jest od komputera ale powiem szczerze mam zamiar zmienić go na bardziej wydajny . Jedyne na co trzeba uważać to to że miedzy maską a silnikiem krokowym jest nie wiele miejsca i wentylatorek też nie może być za szeroki .

Wróć do „Kącik OFFROAD-OWY”